ÇANAKKALE’Yİ GEÇİLMEZ KILANLARA MİNNETTARIZ

Bugün bütün dünyanın saygı ile andığı Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümü… Hem zafer sevinci yaşıyoruz hem de vatan için gözlerini kırpmadan canlarını veren kahramanlarımızın ruhlarını saygıyla yâd ediyoruz. Aziz ruhları için dualarımızı yolluyoruz.

       İngiliz Büyükelçisi Richard Moore’un Twitter hesabından Türkçe olarak yazdığı aşağıdaki iletisi sosyal medyada kısa sürede geniş yankı buldu:

     “Bütün Türk dostlarımızın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü saygıyla kutlarım. Çanakkale’de tüm taraflar cesurca çarpıştı ancak hak edilmiş zaferi kazanan Türkler oldu. Çanakkale geçilmez.”

     Mustafa Kemal, Çanakkale’deki savaşındaki taarruz emrini Ruşen Eşref Ünaydın’a şöyle anlatmış:

      “ …Bu esnada Conkbayırı’nın güneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gözetleme ve korunmasıyla görevli olarak orada bulunan bir müfreze askerin Conkbayırı’na doğru koşmakta, kaçmakta olduğunu gördüm. Bu askerlerin önüne çıkarak: ‘Niçin kaçıyorsunuz ?’ dedim. ‘Efendim düşman!’ dediler. ‘Nerede?’ diye sordum. ’İşte!’ diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.

         Gerçekten de düşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik içinde ileriye doğru yürüyordu. Şimdi vaziyeti düşünün. Ben kuvvetleri (geride) bırakmışım, askerler on dakika istirahat etsin diye… Düşman da bu tepeye gelmiş. Demek ki düşman bana askerlerimden daha yakın!  Düşman benim bulunduğum yere gelse kuvvetlerim çok kötü bir duruma düşecekti.

          O zaman artık bilemiyorum, bilinçli bir düşünme ile midir, yoksa önsezi ile midir, bilmiyorum. Kaçan askerlere: ‘Düşmandan kaçılmaz.’ dedim. ‘Cephanemiz kalmadı.’ dediler. ‘Cephaneniz yoksa süngünüz var.’ dedim. Süngü taktırdım. Yere yatırdım. Aynı zamanda Conkbayırı’na doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin ‘marş marşla’ benim bulunduğum yere gelmeleri için, yanımdaki emir subayını geriye yolladım. Bu askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askerleri de yere yattı. Kazandığımız an, işte bu andır.”

       Gerçekten de, çekilen Türk askerleri mevzi alınca, karşı taraf ta mevzi alıp duraklar. Böylece, 57. Alay Öncü Bölüğü’nün Conkbayırı’na yerleşmesi için gereken süre kazanılmış olur. İşte bu an, Çanakkale Savaşları Kara Harekâtının kaderini belirleyen önemli anlardan birisidir. Böylesine önemli anda kilit rolü oynayan kişi ise, tartışmasız Mustafa Kemal’dir. Bu husus, Çanakkale Savaşları tarihiyle uğraşan Türk ve yabancı bütün uzmanlar tarafından doğrulanıp vurgulanmaktadır.

Daha sonra, Kolordu Komutanı Esat Paşa’nın izniyle, 27. Alay’dan geri kalan birlikleri de emrine alan Tümen Komutanı Mustafa Kemal, karşı saldırıya geçmek üzere 57.Alay’a şu emri verir:

     “ Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.”

         İşte Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasını sağlayan efsanevi komutan Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal’dir. Başta ulu önder Atatürk olmak üzere Çanakkale’de bizlere özgür ve bağımsız bir ülke bırakmak için gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ile anıyoruz. Türk Milleti sizlere minnettardır.


ÇANAKKALE’DE 

Dünyada benzersiz oldukça çetin,

Türk’ün destanı var Çanakkale’de!
Cephanesiz asker inançlı,  metin,
İslam imanı var Çanakkale’de!

 

İşgalciler kesti boğaz yolunu,

Kuşattık onların sağla solunu,

Düşmanı alt ettik, kırdık kolunu,

Kurtuluş tanı var Çanakkale’de!

Vatan, millet aşkı yüreklerde kor,

Kıyasıya savaş şartlar hayli zor,

Türk’ün kuvvetini yenilenden sor,

Şehidin kanı var Çanakkale’de!

Anafartalar’la şu Gelibolu,

Toprağı, denizi mermiyle dolu,

İzimiz bellidir Atatürk yolu,

Atamdan anı var Çanakkale’de!

Toprağı yıkadı şehidin kanı,

Göklere yükseldi mübarek canı,

On Sekiz Mart şafak sökme zamanı,

Zafer nişanı var Çanakkale’de!

Harika, Mehmetçik sıradan er mi?

Yağdı askerime binlerce mermi,

İtilaf kuranlar kolay gider mi?

Türklüğün şanı var Çanakkale’de!

Bunları da Okuyabilirsiniz

MEDDAHLIK SANATINA OĞUZ TOPAÇOĞLU TEKNİĞİ…

Attığı her kahkahası insan ruhunun ete kemiğe, Bürünerek ortaya çıkıp görünmesidir; Kahkaha o kişinin psikolojisinin …

One comment

  1. Ülkemiz için anlamı büyük bu çalışman için emeklerini kutlarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir