‘’Tezcan Karakuş hukuksuz biçimde memuriyetten çıkarılmıştır’’

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş’un, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla memuriyetten ihraç edilmesini değerlendirdi. Çelebi’nin basın açıklaması:

Uzun süredir yönetilemeyen adeta savrulan ülkemizde, her gün yeni bir skandalla, hak gaspıyla, hukuksuz kararla, keyfi uygulamayla karşılaşıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş’un İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla Çankaya Belediyesi’ndeki görevinden ihraç edilmesi AKP iktidarının hukuk tanımazlığının son örneğidir. Danıştay’ın geçtiğimiz Mayıs ayında verdiği ‘’Tezcan Karakuş’un işiyle ilgili idari ve disiplin amiri Çankaya Belediyesi’dir’’ kararına rağmen, İçişleri Bakanlığı Disiplin Kurulu kararıyla Tezcan Karakuş haksız, hukuksuz biçimde memuriyetten çıkarılmıştır.

‘’Türkiye büyük bir değişime hazırlanıyor’’

‘’Zulmün artsın ki tez zeval bulasın’’

Mimarlar Odası, açtığı davalar, gündeme taşıdığı konular ve yürüttüğü mücadeleler ile kentlerimizin yağmalanmasına karşı koyarak, kamusal varlıkların ve vatandaşların haklarının korunması için çabalamaktadır. İçişleri Bakanlığı, Danıştay kararını yok sayarak, hukuku çiğneyerek, yetkisi olmadığı halde şube başkanını belediyedeki görevinden ihraç etmiştir. Bu karar yetki aşımından öte bir suçtur. Bu suça bulaşan herkes, vakti geldiğinde bağımsız yargı önünde hesap verecektir. Bu hukuksuz kararla, Mimarlar Odası Ankara Şubesine, AKP iktidarının rant ve talan düzenine karşı gösterdikleri onurlu direncin bedeli ödetilmek istenmektedir. Ama artık korku iklimi hükmünü yitirmiştir. Umut, korkuya karşı galip gelmiştir. Ne mimarlar, ne mühendisler, ne doktorlar, ne de bu ülkenin aydınlık geleceği için çabalayan her hangi bir meslek grubu AKP iktidarının zulmünden korkmuyor artık! Bu toprakların yetiştirdiği edebiyatçı şair büyük üstat Yaşar Kemal’in sözleri geliyor aklımıza ‘’Zulmün artsın ki tez zeval bulasın’’ diyordu usta. Tüm halkımıza sesleniyoruz; artan baskılardan, yasaklardan, kısıtlamalardan, hukuksuz kararlardan korkmayın! Bu yaşananlar 20 yıllık AKP iktidarının gidişinin, ardından ülkemize doğacak güneşin habercisidir. Türkiye büyük bir değişime hazırlanıyor. Yapılacak olan ilk seçimde halkımızın da desteğiyle Millet İttifakının adayını Türkiye’nin 13.Cumhurbaşkanı yapacağız ve ülkemizin kötü gidişatını durduracağız. Bu süreçte tüm meslek odalarımızı, STK’larımızı, inanç örgütlerimizi, demokrasi güçlerini, toplumsal muhalefeti her zaman olduğundan daha cesur ve bir arada olmaya davet ediyoruz.

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Çekin elinizi cebimizden, düşün yakamızdan”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis’te derinleşen ekonomik krizin sorumlusu AKP iktidarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir