Çulhaoğlu: Vatandaş enflasyonu iliklerine kadar hissediyor

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Ak Parti iktidarının açıkladığı orta vadeli plan hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Çulhaoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Ak Parti iktidarının yeni açıkladığı Orta Vadeli Plan’da yine Yoksullukla mücadele yok.  İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı yazılı açıklama ile iktidarın açıkladığı son orta vadeli plana ateş püskürdü.

Yine bilgiden, liyakatten, ülke gerçeklerinden, yoksulluğa çözüm bulmaktan uzak bir plan!.. Yapmışlar. İktidarın 04 09. 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Orta Vade Planında yer alan raporuna göre 2022’de cari açık 47,3 milyar dolar olacakmış. Cari açık kademeli bir şekilde düşecekmiş… Ödemeler dengesinin de 2023’te 22 milyar dolar, 2024’te 13,7 milyar dolar ve 2025’te 10 milyar dolar açık vereceğini hesaplamışlar.

2023’te Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlanacak. Haziran 2011’de Recep Tayyip Erdoğan 2023’te dünyada ilk 10 ekonomi arasına girileceğini, GSYH’nin 2 trilyon doları, kişi başına gelirin 25 bin doları, yıllık ihracatın ise 500 milyar doları aşacağını müjdeliyordu. Milli gelirimiz bugün itibarı ile 9 Bin dolar seviyesinde, devraldıkları ekonomimizi İlk 17‘den 21. sıraya düşürdüler. Cari açığı azaltacağız dediklerinden beri hızla arttırdılar. Cari açık geçen sene 25 Milyar dolardı, daha yıl sonu gelmeden şimdiden 67 Milyar dolara çıktı bu rakam. Büyümede de yine yüzde 5’i hedef göstermişler. İktidar halen milletimizin anasını ağlatan enflasyonu orta ve uzun vadede büyük sorun olarak görmüyor. Akademisyenlerden oluşan enflasyon araştırma grubu ENAG Ağustos ayı itibarıyla yıllık enflasyon oranını yüzde 181,37 olarak açıkladı. ENAG’a göre Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 5,86 arttı. 2022’nin başından bu yana ise bu oran yüzde 91,62 oldu. İktidarı koruma kurumu Türkiye İstatistik Kurumu ise enflasyon rakamlarını Yıllık 80.21, Ağustos ayı enflasyonunu ise 1.46 olarak açıkladı. Arada yüz puan fark var ve milletimiz yüzde 181 enflasyonu iliklerine kadar yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumunun manipülasyonlarına bel bağladıkları için Orta Vade Plan raporunda işsizlik için hedef 2022’de yüzde 10,8 ,2023’te yüzde 10,4, 2024’te yüzde 9,9, 2025’te yüzde 9,6 olarak tahmin etmişler. Ama artık milletimiz bilinçlendi ve gayet iyi biliyor. Bu iktidarın yapacağız-edeceğiz dediği hiçbir öngörü tutmadı bugüne kadar.

Ülke hazinesinde para bırakmadıkları için bu senenin Haziran ayında getirdikleri ek bütçede yılsonu bütçe açığı 278 milyar 347 milyon TL olarak tahmin etmişti bu iktidar ve biz bunun gerçekçi olmadığını, bunların bu kafayla bunu gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu TBMM Genel Kurulunda rakamlar ile açıkladık. Nitekim yaptıkları bu son Orta Vadeli Plana göre 2022 yılsonunda bütçe açığı en az 461,2 milyar TL’ye çıkacak.

Yoksullukla hiçbir alanda mücadele etmiyorlar. Fiyatların aşırı artmasından kendilerini sorumlu tutmayarak dış güçler diye bağırıyorlar. Bütün ikballerini 2023’e odaklamışlar. Bunun için kamu harcamalarını sonuna kadar kullanıp, seçim ekonomisi uygulayarak ülkemizin hazinesini daha çok yıpratacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar yolun sonu göründü.

Hep söyledim yine söylüyorum. İyi Parti olarak biz; Ülkemizin geleceği için milletimizin yüksek ferasetine, kararlılığına, cesaret ve azmine, fikirlerine ve yeteneklerine çok inanıyor ve güveniyoruz. Bugünümüzü kurtarmak, geleceğimize sahip çıkmak, tüm ayrışmaları, kutuplaşmaları ve kavgaları geride bırakarak Milletimiz için, Memleketimiz için yeniden bir araya gelmeye, hep beraber el ele, birlikte yürüme ruhunu yeniden diriltebilmek için bütün planlamamızı yaptık ve Allah’ın izni ile ilk seçimlerde iktidar olacağız.

Az kaldı.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Çekin elinizi cebimizden, düşün yakamızdan”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis’te derinleşen ekonomik krizin sorumlusu AKP iktidarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir