“Korkunç gerçeği açıklayın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye 6 yaşındaki bir kız çocuğunun tarikat üyesiyle zorla evlendirilip istismar edilmesi skandalıyla çalkalanırken gereken adımı atmayan AKP iktidarına tepki gösterdi.
Türkiye’de kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar olaylarındaki vahim artışa dikkat çeken Barut, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu önergede “Korkunç gerçeği kamuoyuna açıklayın, bu vahim artışı önleyin” dedi.

KILIÇDAROĞLU İSTEDİ, SORU ÖNERGESİ SUNDU

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Bu konu varken diğer her şeyi sonra konuşabiliriz. Bizim şu an bu kızımızın sesi olmamız lazım” açıklaması üzerine hazırladığı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na veren Ayhan Barut, “Ülkemizde, bizlerin de yüreklerini kanatan kadına yönelik şiddet haberleri her gün kamuoyunu meşgul etmekte ve maalesef vatandaşlarımız adaletin sağlanması için seslerini duyurmak zorunda kalmaktadır. Kadınların Anayasa gereği devlet tarafından korunması gerekirken AKP iktidarında maruz kalınan fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetler ve bu sebeplerle yaşamından olan kadın sayısının her geçen gün artması hükümet politikalarının yanlış işlediğinin en büyük göstergesidir” diye konuştu.

“KAÇ MAĞDUR VAR?”

CHP’li Ayhan Barut’un Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın cevaplandırması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede şu sorulara yanıt isteniyor:
“1- Son 5 yılda iller bazında koruma altında olan kadın ve çocuk sayısı kaçtır?
2- Koruma altında olan kadınlardan psikolojik tedavi görenlerin oranı kaçtır?
3- Koruma altında olan kadınların yaş aralıkları ve eğitim durumları nedir?
4- Son 5 yılda erkek şiddeti sebebiyle yaşamından koparılan kadın sayısı kaçtır? Kadın cinayetlerinin illere göre oranı nedir?
5- Sığınma evinde olup öldürülen kadın var mıdır? Var ise sayısı kaçtır?
6- Koruma altında olup sonrasında kamu ve özel sektörde iş hayatına kazandırılan kadınların sayısı kaçtır?
7- Bakanlığınızca kadına yönelik şiddeti azaltmak için alacağınız önlemler ve yaptığınız somut çalışmalar var mıdır? Bunlar nelerdir?”

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Çekin elinizi cebimizden, düşün yakamızdan”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis’te derinleşen ekonomik krizin sorumlusu AKP iktidarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir