CHP’li bulut: İlaçta kurun güncellenmesi çare olmayacak.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç Euro kurunun güncellenmesinin geçici olarak bir rahatlama sağlasa da ilaç sorununu tamamen çözmeyeceğini söyledi. “Kur yükseldiğinde yine eczane raflarında ilaç bulamayacağız” diyen Bulut, “Çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olan ilaçta var olan sorunların aşılması için güçlü-etkin bir yerli ilaç sanayiine ihtiyaç var. Yerli ilaç sanayi desteklenmeli” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, güncellenen ilaç Euro kurunun güncellenmesini yazılı bir basın açıklamasıyla değerlendirdi. CHP’nin eczacı kökenli Milletvekili Burhanettin Bulut, açıklamasında şunlar söyledi:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha 1 hafta önce Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sorduğum soruya yazılı olarak “ilaç sorunu yok” diye yanıt vermişti. Hatta geçtiğimiz yıl yine Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde “İlaç yoka düşüyor, ilaç euro kuru yıl içinde birden fazla güncellenmeli” dediğimde de beni “ilaç şirketlerinin temsilcisi” olmakla itham etmişti.

İLAÇTA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Kur bu yıl 3. kez güncellendi. Şubat 2022’de ilaç Euro sabit kuru 6,29 TL’den hesaplanarak ilaç fiyatları belirlenmişti. Temmuz ayında yüzde 25 zam yapılarak Euro sabit kuru 7,86’ya yükseltildi. Bu da çare olmayınca, eczanede 4 ilaçtan 2 tanesi yoka düşünce, vatandaş eczanelerden eli boş dönmeye başlayınca şubat zammı öne çekildi.  Yüzde 36.77’lik artışla ilaçta Euro sabit kuru 10,75 TL olarak belirlendi. Şu an Euro kuru 19,81 TL. İçeride baskılanan bir kur ve maliyeti sürekli aratan bir ilaç var. Çok sayıda yeni ilaç ülkemize sabit kur yüzünden gelmiyor. İlaç şirketleri Türkiye’yi karlı bir pazar olarak görmüyor. İlacın hammaddesinin, şişesinin, ambalajının tedarikini bile yurtdışından sağlıyoruz. Bu güncelleme geçici olarak rahatlama sağlayacak olsa da ilaç yokluğuna çare olmayacak. Kur yükseldiğinde yine eczane raflarında ilaç bulamayacağız.

YERLİ SANAYİ DESTEKLENMELİ

Çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olan ilaçta var olan sorunların aşılması için güçlü-etkin bir yerli ilaç sanayiine ihtiyaç vardır. Konunun tüm paydaşlarının katılımıyla halk sağlığının gelişimini olumlu yönde etkileyecek ulusal ilaç politikaları bir an evvel hayata geçirilmeli, üretim kolaylaştırmalı, ruhsat sorunu çözülmeli, yerli ilacın önündeki engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Yerli ilaç üretimi için bir yol haritası belirlenip, bu programa göre ilerlemelidir. Özellikle insana yatırım yapılmalı, AR-GE çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılmalı; ilaç konusunda ulusal bir mevzuat oluşturulmalıdır.”

 

 

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

Müzeyyen Şevkin, EYT Komisyonunda konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, iktidarın aylarca oyaladığı Emeklilikte Yaşa Takılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir