54 ECZACI ÇÜ’DEN MEZUN OLDU

Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında 54 Eczacı mezun oldu. Mezuniyette konuşan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Eczacılar, görünmez, pelerinsiz, bazen de unutulan kahramanlardır” dedi.

PROF. DR. KUMCU, “ZORLU EĞİTİMİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN”

ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlter  Ünlükaplan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Gümürdülü, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulus Çevik, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşehan Deniz Abik, Turizm Ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oya Berkay Karaca, ADEO Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ile öğrenci ailelerinin katıldığı mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan ÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eda Kumcu, “Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Törenine hepiniz hoşgeldiniz. Değerli öğrencilerimiz sizleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü ve saygın üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesinden, fakültemizin üçüncü mezunları olarak uğurluyoruz. Eczacılık mesleği, insan varoldukça varolacaktır. “Her şeyin Başı Sağlık” sözünün anlamı size mesleğinizin önemini, kendinize ve topluma karşı sorumluluğunuzun büyüklüğünü hissettirmesi açısından son derece önemlidir. Bu sorumluluk dahilinde kendinize ve mesleğinize olan saygıyı her zaman koruyun. Gerek eczanenizde, gerek endüstride, gerek akademik ortamda çalışma hayatınıza devam ederken, insana saygıdan, bilimin ışığından vazgeçmeyin. Bilimin ışığı size her zaman doğru yolu gösterecektir. Bilin ki insanlığınız, iradeniz, kendinize olan inancınız, bilginiz, öğrenmeye olan merakınız, çalışkanlığınız ve karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilmeniz, ileriki hayatınızı belirleyen en önemli faktörler olacaktır. Sizler, çağdaş, geleneklerine bağlı ve aynı zamanda yüzü geleceğe dönük, yolu Cumhuriyetimiz’in Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olan Çukurova Üniversitesi’nde eğitim aldınız. Sizin de yolunuz Atatürk’ün çizdiği aydınlık yol, bilimin ışığı yolunuzu aydınlatan ışığınız olsun. Sizleri geleceğe uğurlasak da şuna emin olabilirsiniz ki üniversiteniz ve fakülteniz sizin daima eviniz olarak kalacaktır. Genç meslektaşlarım, yolunuz aydınlık, bahtınız açık olsun.”

ECZ. YALBUZDAĞ, “MAJİSTRAL İLACA SAHİP ÇIKIN”

Eczacıların tedavinin ana unsurlarından olan ilacın uzmanı olduğunu ifade eden Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, konuşmasında “İlacın üretiminden tüketimine, hastaya verdikten sonra yan etkilerini izlemeye yine sonrasında ilacın imhasına kadar sorumluluğumuz vardır. Kutsal bir mesleği icra ediyoruz, mesleğinizi titizlikle ve dikkatle yapın. Sizler mesleğinizin, sanatınızın ustasısınız. Majistral ilaca sahip çıkın, ustalığınızı gösterin. Etik ve deontolojiye her zaman sahip çıkın. Ulu önder Atatürk’ün “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü unutmadan hangi görevde olursanız olun, en iyi şekilde yapmaya çalışın. Eczacılar, görünmez, pelerinsiz, bazen de unutulan kahramanlardır. Sağlık sisteminde sorun olduğunda, çözüm gerektiğinde sorumluluk alan fedakarlık yapanlardır. 6 Şubat tarihinde bölgemizi de içine alan bir deprem felaketini yaşadık. Depremde 44 meslektaşımızı, 21 eczacılık fakültesi öğrencimizi ve eczane teknisyenimizi kaybettik. Bizim fakültemizden 3.sınıf öğrencimiz Ayşenur Özpınar, 1.sınıf öğrencimiz Ahmet Solak’ı depremde kaybettik. Onları ve tüm kaybettiklerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Biz eczacılar, depremde ilk günden itibaren sahada yer aldık. Bugün burada eczacılık yeminini edeceksiniz. Kendi hayatımızı, zorlukları, imkansızlıkları düşünmeden meslek yeminimize sadık kalarak fedakarca görev yaptık. Gezici TIR eczanemiz ve 28 adet sahra eczanemizle depremin ilk gününden itibaren 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz ve ücretsiz olarak deprem bölgesinde ilaç eczacılık hizmeti sundu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 4 bin 500 gönüllü meslektaşımızla deprem bölgesinde 74 gün boyunca halkımızın ücretsiz olarak ilaca erişimini sağladı. Mesleğimle, meslektaşlarımla, meslek örgütümle gurur duyuyorum. Genç meslektaşlarım, Türkiye’de 45 bin meslektaşımızın arasına katılacaksınız. Adana Eczacı Odası olarak eczacılık fakültesine girdiğiniz ilk andan itibaren sizlerin yanında olduk. Bundan sonra da, Güney Ecza Kooperatifimiz birlikte her zaman yanınızda olacağız. Unutmayın her zaman kapımız sizlere açık, Adana’da bir ağabeyiniz/ablanız olduğunu unutmayın. Genç meslektaşlarım, yeni meslek yaşamınızda başarılar diliyor; sizlerin en iyi şekilde yetişmesini sağlayan Eczacılık Fakültemizin değerli Hocalarına ve sizleri bugünlere getiren ailelerinize de teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

PROF. DR. ÜNLÜKAPLAN, “BİLİMİN İZİNDEN GİDİN”

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’in mezun öğrenci ve ailelerine yönelik mesajını okuyarak konuşmasına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, “2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında eğitime başlayan Eczacılık Fakültemiz bu sene itibari ile üçüncü mezunlarını verecek. Genç ve dinamik kadrosu ile eğitim vermekte olan fakültemizin mezuniyet törenine katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Eczacı, sağlık mensupları arasında vazgeçilmez bir önem ve değere sahiptir. Eczacılık Fakültemiz bu sorumluluk ve bilinç ile öğrencilerini yetiştirmekte, aynı zamanda araştırma alanlarını ve olanaklarını geliştirmektedir. Genç bir fakülte olmasına rağmen Eczacılık Fakültesinin öğrenci kontenjanlarındaki doluluk oranında, elbette eğitim alanında Türkiye’de kendini kanıtlamış ve 2023 yılı itibariyle 50. kuruluş yılını kutlayacak köklü Çukurova Üniversitemiz’in payı çok büyüktür. Bunun kıymetini biliniz ve Çukurova Üniversitesi mezunu olmakla gurur duyunuz. Sizler için sorumluluğunuzun çoğunlukla öğrenim olduğu güzel bir dönem bitiyor, bambaşka bir dönem başlıyor. Mesleğinizi icra edeceğiniz ve ömür boyu devam edecek bu süreçte etik değerleri ilke edinmek, yaşam boyu öğrenmeye ve öğretmeye açık olmak, bilimin izinden gitmek, meslektaş ve hastalarınıza dürüstlük ve güven duygusu verebilmek  mesleki yaşamınızda esas teşkil etmelidir. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Konuşmaların ardından mezun olan öğrencilere belgeleri verildi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Ceyhan Belediyesi Kenti Bayrama Hazırlıyor

Ceyhan Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kent genelindeki park ve yeşil alanlarda bakım onarım çalışmalarını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir