“AKP İktidarı milleti açlığa mahkûm etti”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Sendikaların açıkladığı açlık sınırının, asgari ücretin üzerinde olması ve yapılması gereken yeni düzenleme ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “AKP İktidarı milleti açlığa mahkûm etti” dedi.

ASGARİ ÜCRETTEN HER TÜRLÜ VERGİ KALDIRILMALI

Orhan Sümer, “Sendikaların açıkladığı asgari ücret rakamları kamuoyuna yansımıştır. İktidara yakınlığıyla bilinen sendikalar dahi Türkiye’deki açlık sınırının asgari ücretten fazla olduğunu dile getiriyor. AKP iktidarı bundan önceki konularda olduğu gibi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısına cevap vermeli, asgari ücretten her türlü vergiyi kaldırmalıdır. Türkiye’de yaşanan hiper enflasyon karşısında vatandaşını ezdirmemelidir” dedi.

EMEKÇİNİN ALIN TERİ SARAYIN KASASINI DOLDURUYOR

Orhan Sümer, “Türkiye’de memur, emekli tüm ücretli çalışanlar gibi işçiler de zor durumda. Türkiye’de asgari ücretle çalışan yaklaşık 7 milyon işçi açlık sınırının altında hayat mücadelesi veriyor. Dolar kurunun sürekli rekor tazelemesiyle asgari ücretlinin aldığı maaş her geçen gün eriyor. Diğer yanda ise masrafları sürekli artan bir Saray iktidarı var. Bugün açıklanan 11.402 TL asgari ücret asla yeterli değildir.  Emekçinin alın terinden kesilen vergiler, Sarayın kasasını dolduruyor. Seçim öncesi asgari ücrette dolarla hesap yapanlar seçimlerden sonra “TL Konuşacağız” diye açıklama yapıyorlar. Vatandaşı kandırarak ekonomi yönetimi başarılı olamaz” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE GÖSTERMELİK DEĞİL,

İHTİYACA YÖNELİK ARTIŞ YAPILMALI

Orhan Sümer, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum bellidir. Bu şartlarda, bu rakamlarla asgari ücretle yaşamak mümkün değildir. Türkiye’de neredeyse her 10 işçiden 6’sı asgari ücretle çalışıyor. Hayat pahalılığı bu kadar artmışken, gıda ürünlerine her gün zam üzerine zam gelirken asgari ücrete göstermelik değil ihtiyaca yönelik artış sağlanmalıdır. Bu durum vatandaşın gerçekten hayatta kalabilmesi ve sağlıklı yaşayabilmesi için çok önemlidir. Aksi olduğu halde toplumun büyük bölümü açlığa terk edilmiş demektir” dedi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı yanıtladı…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, zirai …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir