VİCDAN MESELESİ

Pir Hünkâr Hacı Bektaş Veli buyuruyor ki; “Eliniz kirli idi yıkayıp temizlendiniz, ayağınız kirli idi yıkayıp temizlendiniz. Yüreğinizdeki kini, kibri, hasetliği, şehveti su ile nasıl temizleyeceksiniz.” Hamama gidersiniz, sımsıcak sularla eninize boyunuza yıkanıp bir güzel keselenirsiz, vücudunuzda kir namına bir şey kalmaz.

Dışını temiz tutmak kolaydır. Su ve sabunla bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Oysa içini temiz tutmak dışını temiz tutmaktan daha önemlidir. Vicdan hamamı diye bir şey yok. Ruhunu arındırmak kişinin kendi elindedir. Öncelikle hiç kimse için kötülük düşünmemek gerekli… Hayırlı ve olumlu düşüncelere sahip olan kişinin ruhu da temiz olur. Kin, nefret, intikam gibi duygular insanın içini karartır. Affetmek, hoş görmek, anlayışlı olmak ise ruhu temizler.

Zata diyor ki: “Ben mükemmelliği vicdanda ararım; çünkü bilirim ki vicdanı eksik olan başkalarına zarar verir.” Bir Fransız atasözü de “Temiz bir vicdan kadar yumuşak bir yastık yoktur.” der. Vicdan basamağına sahip insanların uykusunu kaçıran gündüz yaptıkları yanlışlardır. Gerçekten merhametli, şefkatli, vicdanlı bir insan hal ve hareketlerinde ona göre davranır. İç huzuru tam olan insanlar kimseyi üzmek, kırmak istemezler.  Dolayısıyla gece başlarını yastıklarına koydukları zaman rahat uyurlar.

“Dünyaya Gelenler” adlı şiirimde şöyle demiştim:

Dünyaya gelenler bir gün dönecek,

Eser bırakmalı, söz bırakmalı.

Gözlerin ışığı er-geç sönecek,

Ardında aydınlık iz bırakmalı.

 

Hak, kuluna vermiş sınırlı hayat,

Doğru insanların vicdanı rahat,

Gündüz huzurlu ol, gece rahat yat,

Alınan her işi düz bırakmalı.

 

Hayırlı işlerle meşgul olacak,

Gerçekleri sabır ile bulacak,

Eserlerin senden sonra kalacak,

Oğul bırakmalı, kız bırakmalı.

 

Aslı olmayan iş usulsüz olur,

Hoş olmayan sohbet, fasılsız olur,

Asaleti bozuk, asılsız olur,

Sağlam temel ile öz bırakmalı.

 

Harika, sözünden geri döner mi?

Gül olmayan dala bülbül konar mı?

Aşk ile tutuşan ateş söner mi?

Gönül ocağında köz bırakmalı.

Evet, şiirimde de yazdığım gibi gündüz huzurlu olursak gece de rahat yatarız. Vicdanımızı rahatsız edecek sorunlardan daima uzak olmalıyız. Vicdanlı insanların iç huzurları tamdır. İç huzuru tam olanlar hem mutlu olurlar, hem de etraflarındakileri mutlu ederler. Bence hayatta başarının ve mutluluğun sırrı budur.

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

HAYATI GÜZELLEŞTİREN ÖĞÜTLER…

Bunlardan hangisini uygulayabiliyorsunuz? Ya da hayatın ne kadarını bu öğütler sayesinde güzelleştirebiliyorsunuz? Bunu bilemiyorum ama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir