İNŞAAT SEKTÖRÜ KÜÇÜLÜYOR

Dizmanlar Grup Başkanı ve DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nihat Dizman; inşaat sektörünün yüzde 50 oranında küçüldüğünü, işçi sıkıntısı, malzeme tedarikinde yaşanan sorunlar ve fiyat sabitliğinin olmamasının sektörü etkilediğini ifade etti. Bu durumun vatandaşı mağdur ederek kiralık-satılık daire fiyatlarını artırdığını söyledi.

“İŞLERİMİZ KAPLUMBAĞA MİSALİ İLERLİYOR”

Hem Adana’da hem de Türkiye’de inşaat sektörünün kötü yönde etkilendiğini belirten Dizmanlar Grup Başkanı ve DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nihat Dizman,

Adana’da ve Türkiye’de inşaat sektörünün işçi sıkıntısı, malzeme tedarik zincirinin bozulması nedeniyle sorunlar yaşadığına değinen Nihat Dizman, “Malzeme tedarikinde yaşadığımız sorunlar devam etmekte. Normal şartlarda 30-40 dairelik bir projeyi yaklaşık bir yılda teslim ederdik. İşçi bulamadığımız için bu süreç 18 aya kadar çıktı. Deprem yönetmelik ve prosedürler de işin içine girince inşaat sektörü biraz daha yavaşladı. İşlerimiz kaplumbağa misali ilerliyor. Ağır üretimden dolayı vatandaşa sunulmuş daire çok yok.” İfadelerini kullandı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ ŞEHRİN LOKOMOTİFİ”

Adana’da inşaat sektörünün diğer sektörler için lokomotif görevi gördüğünü söyleyen Dizmanlar Grup Başkanı ve DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nihat Dizman; ” 2000’li yılların başından bu yana hızlı bir yükseliş trendine giren inşaat sektörü, bugün Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunuyor. 250’den fazla alt sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak destekleyen ve harekete geçiren inşaat sektörü, son dönemde ekonominin can damarıdır. Bir bölgede inşaat sektörü hareketliyse, canlıysa ekonomisi hareketli olur. Bu canlılık, kazancı, karı, istihdamı, kısaca diğer çalışma alanlarını da olumlu etkiler. Büyüyen ve ihtiyaçları da bu oranda artan ülkemizde gelişimin ana eksenini inşaat oluşturuyor. Her ne kadar ülkemizde faiz oranları, kredi sınırlaması ve konutta KDV düzenlemesi gibi unsurlar inşaat sektörünü olumsuz etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıksa da ülkemizdeki hızlı nüfus artışı, kentsel dönüşüm projeleri, yeni konut proje alanlarının ön plana çıkması sektörü hala cazip kılıyor” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

BAŞKAN KOCAİSPİR ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ara vermeden sürdürdüğü esnaf, vatandaş ve mahalle buluşmaları kapsamında …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir