Çukurova Üniversitesi Personellerine Afete Karşı Bilinçlendirme Eğitimlerine Başlandı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan ve aralarında Adana’nın da bulunduğu 11 şehirde büyük can kayıplarına ve ağır yıkımlara yol açan deprem felaketi sonrasında Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’in öncülüğünde Çukurova Üniversitesi personeline yönelik afete karşı bilinçlendirme eğitimlerine başlandı.

Deprem başta olmak üzere afete hazır bir Çukurova Üniversitesi için Ceyhan yerleşkesinde bulunan Ceyhan Meslek Yüksekokuluna bağlı Ceyhan Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezin (CEYDEM) tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde hedef, Haziran ayı içerisinde toplamda 100 personele teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi.

Afet Farkındalık Eğitimi ile Arama ve Kurtarma Eğitimi Veriliyor

Konu ile ilgili açıklama yapan eğitimlerden sorumlu Ceyhan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Deniz Yıldırım “Afetlere dirençli gruplar oluşturmak, afete hazırlık ve önlem alma konusunda farkındalık düzeyini artırmak ve afet sonrasında profesyonel ekiplere yardımcı olmak ve gönüllüleri bilinçli yönlendirmek amacıyla, Üniversitemiz tüm birimlerinden 25’er kişilik 4 gruptan oluşturulan toplamda 100 gönüllü personele yönelik eğitimlerimize 11 Mayıs’ta CEYDEM’de başladık” dedi.

“Öncü Çalışmalarından Dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Tuncel’e Teşekkürlerimizi Sunuyoruz”

Eğitimlerin kapalı ve kısıtlı alanda çalışma, ilkyardım uygulamaları ile devam edeceğini belirten Prof. Dr. Yıldırım 2023 Ekim ayında ise katılımcılara Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hafif arama kurtarma eğitimlerinin verilmesini planladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Yıldırım, “Afetlere gönüllü müdahale edecek personelin ihtiyacı olan ekipmanların temininde büyük desteği olan, afete karşı bilinçlendirme konusunda da öncü çalışmaları bulunan Çukurova Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Prof. Dr. Meryem Tuncel’e ‘Yılın Kadın Rektörü’ Ödülü Verildi

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, 6 Şubat’ta yaşanan ve ülkemizi derinden sarsan deprem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir