Bakan Şimşek, özelleştirmelere dair sorulara yanıt vermedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in özelleştirmelerle ilgili soru önergesini yanıtladı. Bakan Şimşek, önergedeki THY, Türk Telekom ve BOTAŞ gibi kurumların satışa çıkarılmaya hazırlanıp hazırlanmadığına yönelik soruya ise yanıt vermedi.

Türkiye’de 2002 yılından bu yana gerçekleşen özelleştirme uygulaması ile kaç kamu kurum ve kuruluşun elden çıkarıldığını da sorgulayan Dr. Şevkin’e Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi (https://www.oib.gov.tr/turkiyede-ozellestirme= adres gösterildi.

Önergesinde, özelleştirilen kurumlar nedeniyle işsiz kalan, başka kurumlara nakledilen, BOTAŞ’ın elden çıkarılmasının Türkiye’nin enerji güvenliğine ağır bir darbe anlamı taşıyacağını ifade eden Dr. Şevkin, bu sorulara da yanıt alamadı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirileceği öne sürülen çok önemli kurumlarla ilgili soruları yanıtsız bıraktı ancak Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan görüşmede enerji, ulaştırma, altyapı, e-ticaret, deprem fonu, ihracatın finansmanı, finans, sağlık, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayisi, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda mevcut işbirliğinin derinleştirilmesi için çalıştıklarını aktardı.

ÜÇ KURUM İÇİN SORULAN SORU YANITSIZ KALDI

Kamuoyunu meşgul eden, “Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan Türk Hava Yolları (THY), Türk Telekom ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) gibi kurumların satışa çıkarılmaya hazırlandığı doğru mudur?” sorusuna yanıt vermeyen Bakan Şimşek’e tepki gösteren Dr. Şevkin, “Sayın Bakanın bu soruyu yanıtlamaması satış hazırlığının yapıldığına yönelik iddiaları kuvvetlendiriyor. Türkiye’nin stratejik öneme sahip kurum ve kuruluşlarının bir bir elden çıkarılması ekonomik krizdeki ülkemizde, ekonomiyi dip noktaya çekiyor. Yerli ve milli fabrikaların, işletmelerin, üretim tesislerinin elden çıkarılması ekonomiye daha çok darbe vuracaktır” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

“TMO çiftçinin yanında durmadı”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer,  TMO tarafından makarnalık …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir