AVRUPADAN DEPREM İLLERİNE YARDIM KÖPRÜSÜ KURULDU

Ülke deprem dolayısıyla tek yürek tek vücut olurken, Büyük Türk Dünyası Federasyonu Adana İl Başkanı Enver Çelik’de yedi yirmi dört depremzedelerin yanındaydı…

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki deprem 11 ilde yıkıma neden oldu. Ülkede herkes tek ses tek vücut olarak bölgelere binlerce yardım tırları gönderildi. Depremin olduğu ilk saatten itibaren bölgeye giderek yurt içi, yurt dışı tüm yardımları kavuşturan Büyük Türk Dünyası Federasyonu Adana İl Başkanı Enver Çelik, depremin siyasi üstü bir mesele olmadığını ve vicdanı olan her insanın birlik olması gerektiğine vurgu yaptı.

Büyük Türk Dünyası Federasyonu Adana İl Başkanı Enver Çelik, deprem bölgesinde yaşananları ve yapılanları anlatmak adına bir basın açıklaması yaptı. Başkan Çelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

FEDERASYON OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

“6 Şubat’da Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6  ve daha sonra 20 Şubat’taki Hatay merkezli 6.4 ve 5.8 şiddetli yıkıcı depremlerin yaralarının izleri devam ederken, bu yaraların sarılması için federasyon olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

YURT İÇİ YURT DIŞI TAM DESTEK

Deprem Bölgesine gönderilmek üzere Almanya, Hollanda gibi Avrupa Ülkelerinde faaliyet gösteren dernek federasyon ve vakıflardan toplanan Çadır, Battaniye, Gıda, Giyecek, yiyecek ve Jeneratör(Elektrik üreteçleri) gibi zaruri ihtiyaç malzemelerini Adana Sarıçam Belediyesi Yardım Koordinasyon Merkezleri, Yüreğir Belediyesi Yardım Koordinasyon Merkezi ve Yumurtalık Belediyesi Yardım koordinasyon merkezlerine yardım Tırlarımız saha ekiplerimizce teslim edilmiştir.”

YARALARI SARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Büyük Türk Dünyası Federasyonu Adana İl Başkanı Enver Çelik, deprem bölgesindeki illere enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için kepçe, vinç gibi iş makinelerinin yanında oralarda afetzedelere yemek dağıtımı için aşevleri kurduklarını ve 20 araç ve 40 kişilik ekiplerimizle gece gündüz çalışarak afetzedelerin yaralarını sarmaya çalıştıklarını kaydetti.

TEŞEKKÜR EDERİZ

Başkan Çelik, “Avrupa da faaliyet gösteren yaklaşık 155 dernek ve camilerden toplanan yardımların Türkiye ye intikalini sağlayan Büyük Türk Dünyası Federasyonu Avrupa Başkanı Hacı Murat Yücesoy kardeşimize teşekkür ediyorum. Verdikleri destekler ve yaptıkları yardımlar için: Büyük Türk Dünyası Federasyonu Avrupa Başkanı  Hacı Murat Yücesoy’a, Büyük Türk Dünyası Federasyonu Genel Başkanı Rıza Koçak’a, Hollanda Enschede dernek Başkanı Abdurrahman Biçici’ye, teşekkürü bir borç biliriz” şeklinde konuştu.

Başkan Enver Çelik açıklamasına şu şekilde devam etti:

“İki tır Yardım Malzemelerini Yumurtalık Belediyesi ile birlikte Yeşilköy Mahallesi cem evinde konuk edilen depremzede konuklarımıza dağıtımını gerçekleştirdik ve ayrıca Avrupa dan 50.bin Euro değerinde tıbbi malzemeleri de Adana İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyon merkezi sorumlularına teslim ettik.”

YARDIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Malatya’da depremden itibaren yemek tırı kurduklarını belirten Başkan Çelik, depremzedelere hala bu yardımların devam ettiğini belirtti. Çelik, “Adana’da Kurtuluş mahallesi muhtarlığına ve Huzurevleri mahallesi muhtarlığına birer tır yardım teslim edildi. Yumurtalık Belediyesi Spor İl Müdürlüğün’den bir tır yardım, Celali Dernekleri Adana İl Başkanlığından Yumurtalık Belediyesi’ne 1 tır yardım, Hollanda Enschede şehrinden Yumurtalık Belediyesi’ne iki tır yardım bıraktık. Bütün bunların yanı sıra Kahramanmaraş’ta Ramazan ayı dolayısıyla kuru erzak yardımı ve 1500 kişilik ramazan çadırı kurulacak” dedi.

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

Yumurtalık Balkan Türkleri 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi

Adana Yumurtalık ilçesi Balkan Türkleri Derneği kurularak birinci olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Tek kişilik adayla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir