“Yer bilimciler sahalarda olmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, kamu ve özel sektöre ait maden sahalarında jeoloji mühendisleri, kamu kurum ve kuruluşlarında ise jeofizik, ziraat, maden, inşaat ve çevre mühendislerinin görev alması gerektiğini vurguladı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’deki maden kaynaklarının ön ve detay arama döneminde maden yerlerinin doğru belirlenmesi ve kullanımında, iş cinayetlerinin önüne geçilmesi hususunda jeoloji mühendislerine büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.
“YENİ ACILAR YAŞANMASIN”
Yer bilimcilerinin madenlerde göçükler ve patlamalara karşı önlem alınması için sahalarda olması gereğine işaret eden Dr. Şevkin, şöyle konuştu:
“Depremler, doğal afetler ve yanlış yapılaşmaya karşın bilimsel verilerle donanmış jeoloji mühendislerinin gerek bu alanlarda gerekse maden alanlarında geriye dönüşü olmayan yanlışlıkların asgari düzeye indirgenmesi ve hem kamu hem de özel madencilikte mutlaka yer almaları gerekiyor. Madenlerin işletme ruhsatı öncesi ve detaylı arama döneminde mutlaka jeoloji mühendisi zorunluluğu getirilmelidir. Yeni acılar yaşanmaması için, maden kaynaklarımızın heba olmaması için gerek Hükûmetin gerekse özel sektörün buna önem vermesi gerekiyor.”
CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında jeoloji, jeofizik, ziraat, maden, inşaat ve çevre mühendislerinin atanmasının önemine dikkat çekti.

Bunları da Okuyabilirsiniz

KAMUDA, ARTIK BİR YOL AYRIMINA GELİNMİŞTİR.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklama ile “7 milyon emekli, dul ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir