Yazar Muhittin Çoban’dan “Kürt Kızı” romanı

Yurt dışında yaşayan Adanalı Yazar Muhittin Çoban’ın “Kürt Kızı” romanı ikinci baskısıyla okurları ile buluştu.

Yazar Muhittin Çoban, Kürt Kızı romanı hakkında şunları ifade etti:

“Kürt Kızı’yla nice hayatların ama bize yabancı olmayan hayatların varlığına tanıklık edeceğiz. Mülteci yaşamların sanıldığı kadar renkli ve imrenilir olmadığını, romanın çoklu kahramanlarıyla birlikte yaşayacağız. Toprakla Su’nun aşkını okurken kendi aşkımızı cesurca sorgulamaktan kaçınmayacağız Aşkta fedakarlığa, sadakate yer olmadığını doğrularımızın çok da doğrular olmadığını görüp daha yaşanılır, çıkardan arınmış, vermeyi önceliğine almış aşka dümen kıracağız. Ve şöyle diyeceğiz: “İnsan aşk adına nice yanılsamalı aşklar yaşamış meğerse.” Doğru aşk var mı, sorusuna da. “Mutlak aşk yoktur, her dönemin kendine özgü aşkları varmış, yanıtını verip, bu aşkları inşa etmenin, yaşamanın çabasına gireceğiz.

Kürt Kızı sadece bir aşk romanı, bir mülteci romanı değil. Sorgulama, kendimizde kendimizi arama romanıdır da. Susma, susarak yakınlaşma, susarak uzaklaşma, konuşma, konuşarak yakınlaşma, konuşarak uzaklaşma romanıdır da aynı zamanda. İnsanı yaşama tutunduran biraz da korkulanmış dedirtiyor bize yol boyunca.”

 

MUHİTTİN ÇOBAN KİMDİR?

“Cinselliktir aşkı sevgiden farklı kılan şey” diyen Muhittin Çoban 1962 yılında Adana’nın Ceyhan İlçesi Mercimek köyünde dünyaya geldi. 1969 da Adana’ya taşındılar. Öğrenimine Adana’da devam etti. 12 Eylül 1980 öncesinde Borsa Lisesi’nde okudu. Ancak okulunu tamamlama, öğrenimini sürdürme olanağı bulamadı. Sayısız kez gözetim altına alındı ve dört kez tutuklanıp cezaevine girdi. En son 31 Aralık 1980’de tutuklandı. İdamla yargılandı. Aldığı idam cezası ömür boyu hapis cezasına çevrildi. 1991 yılının 1 Ağustos’unda Ceyhan Özel Tip Cezaevinden şartlı tahliye edildi.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ:

Yaşamın Adını Koymuştun Sen Mustafa Özenç (Biyoğrafi),  Düşüncede Yürümek ( Denemeler), Sevgiliye Mektuplar( Mektuplar), Aşka Yazdım (Denemeler), Bir Gün (Roman),İşgal (Roman), Her Şey Aşk İçin ( Denemeler), Edepsiz ( Roman) ve Kürt Kızı (Roman)

Bunları da Okuyabilirsiniz

Ceyhan Belediyesi Kenti Bayrama Hazırlıyor

Ceyhan Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kent genelindeki park ve yeşil alanlarda bakım onarım çalışmalarını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir