“Vergi yükü artıyor, borçlar katlanıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kamu alacakları için uygulanan gecikme faizi oranlarındaki fahiş artışı Meclis gündemine taşıdı. Ekonomik krizin yükünü halkın sırtına bindiren AKP iktidarını eleştiren Barut, “Kamu alacaklarına ilişkin gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3.5 oldu. Ayrıca Hazine tarafından amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı yüzde 36’ya çıkarıldı. Hani Nas vardı, hani faiz haramdı? Yanlıştan vazgeçin” diye konuştu.

“YANLIŞTA ISRAR SÜRÜYOR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’de AKP eliyle büyüyen ekonomik krizin faturasının halka çıkarılmasına tepki gösterdi. Yurttaşların borç içinde, açlık ve yoksullukla boğuştuğuna dikkat çeken Barut, artan vergilere ve iğneden ipliğe her şeye yapılan fahiş zamlara sebep olanların yanlışta ısrar ettiğine değindi.

“BU YÜK KALKMAZ”

Ekonomide yangına sebep olanların çözüm üretmeyip halkın sırtındaki vergi yükünü de arttırdığına işaret eden Ayhan Barut, yanlışlardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak şunları kaydetti;
“Şimdi de Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yayımlandı. Kamu alacaklarına ilişkin gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3.5 oldu. Ayrıca Hazine tarafından amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı yüzde 36’ya çıkarıldı. Hani Nas vardı, hani faiz haramdı? Amme alacağından, özel bankalara kadar tüm finans kuruluşlarında akıl almaz faizler var, bilinsin ki bunlar asla ödenemez oranlardır. Bu faiz yükünün altından altından vatandaş, esnaf, iş dünyası kalkamaz. Çünkü böyle bir kazanç yok. Yanlıştan vazgeçin!”

Bunları da Okuyabilirsiniz

Gürer: “Patates üreticisi de tüketicisi de dertli”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Altunhisar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir