Türkmenler İsrail’i kınadı ve Kardeşlik Festivalini erteledi!

Anadolu Türkmen Kardeşlik Derneği Başkanı Mekin Şahin, Gazze’de Filistin halkına yapılan toplu katliamı kınadıklarını ve yaşatılanları insanlık suçu olarak ilan ettiklerini belirterek, ‘’İlk tepkimizi  27-28-29,Ekim’de yapacağımız Anadolu Türkmen Kardeşlik Festivali şölenini  ileri bir tarihe erteleyerek gösteriyoruz!’’ dedi.

Başkan Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar, kurgulanan projeler bizlere yıllarca acı ve gözyaşına neden oldu.

Osmanlı devleti sonrası Anadolu’da yarattığımız, farklı kültürleri içinde taşıyan Anadolu kültürünü, parçalamayı hedefleyen projeler  ülkemiz üzerinde hayata geçirildi.

Anadolu kültürü içinde yer alan inançlar ve etnik kimlikler ötekileştirme zemini üzerinden kullanıldı.  Çatışma sonunda parçalayarak, sömürge zincirinin halkası yapılmak isteniyor. Küçük site devletleri kurmanın politik, ekonomik ve siyasi alt yapısını sağladılar.

Bu süreci gören ve ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı Anadolu kültürlerine sahip çıkan dernekler ; Cumhuriyetin ürünü  olan ortak kültüre sahip çıkma kararı aldı.

Çatışma yerine barışı, bölünme yerine bir ve diri olmayı, çok devletli Anadolu yerine, tek devlet ve tek bayrak altında toplanmayı, farklı inanç ve kimlikleri düşmanlığa taşıma yerine, kardeşçe ve bir orman gibi hür yaşamaya, sömürge zincirinin bir halkası olma yerine tam bağımsız Türkiye şiarına sahip çıkmak için dernekleştik!

Anadolu Türkmen Kardeşlik Kültürü Derneğini kurduk. Kuruluş hedefimize uygun olarak 2022 yılında 62 dernekle bir araya geldik. Adana Büyük Şehir Belediyesiyle; Anadolu Kardeşlik şöleni yaptık. Çok yönlü engellere rağmen ciddi sonuçları olan şenlik huzur içinde yapıldı. Adana halkı ciddi destek verdi ve sahiplendi.

Derneğimizin kuruluş amaçlarından biride, ülkemizi üzerine kurulan oyunlarda ve projelerde siyasetin kullanım alanına sokulan dini inançların ve etnik kimliklerin şovenistçe kullanılmasının önüne geçmektir. Çünkü ötekileşme, bölünme ve çatışma Anadolu halkının bu iki değeri üzerine oturtulmuştur.

Yukarıda izaha çalıştığımız gerekçeler bizi şenlik yerine daha detaylı ve yerleşik hedefi olan festival yapmaya yöneltti.

2023 yılı Haziran ayında yapılacak festival çalışmalarımız, maalesef 11 ilimizde ciddi yıkımları olan deprem nedeniyle ileri tarihe ertelendi.

2023 Ağustos ayında sayın Zeydan Karalar başkanla yaptığımız görüşme sonunda 27-28-29 Ekim 2023 tarihinde yapılmasına karar verdik.

Eylül ayı itibarıyla çalışmalar başladı. Planlama yapıldı.  Başta Türkmen dernekleri olmak üzere, Anadolu kültürünü il, il yansıtan dernekler, STK’lar, kadın üretim dernekleri ve Anadolu kültüründe bende varım diyen kuruluşlarla yapılan görüşmelerle ortak karar alındı. Festival hazırlıkları hızlandırıldı.

Maalesef çalışmalar amaca uygun bir planlamayla giderken, Filistin’de Hamas-İsrail savaşı patladı. Gazze şehri üzerinden Hamas İsrail’e saldırdı. Binlerce insan öldü. İsrail’in siyonist devlet yönetimi saldırıyı bahane ederek Gazze’de sivilleri hedef alan füze ve bomba saldırısı başlattı.

Hastaneleri vurdu. Gazzeyi abluka altına aldı. Şu ana kadar 4.800’e Filistinli ölü. Çoğunluğu  çocuk ve kadın. Su ve elektrikler kesildi. Gıda malzemesinin ülkeye girmesi yasaklandı. Acil kullanılması gereken ilaçlar kullanıldı. O kadar yaralı var ki ilaçlar bitti. Temin edilmesi yasaklandı.

Savaş yerine,  top yekun sivil Filistinli katliama dönüştü. Saldırıları dünya izliyor. Anneler çığlık ve gözyaşı içinde dünyaya sesleniyor.” Bizde insanız. Yetişin bizi öldürüyorlar!”

Haykırışlar TV’lerde kesintisiz gösteriliyor. Çocuk yaştaki Filistinli Çocuk” bizde yaşamak istiyoruz”  derken göz yaşları yanaklarından akıyor. Dünya halkları bu katliama sesiz kalmazdı. Kalmadı da.  Kendini koruyamayan insanların teknoloji ürünü silahlarla öldürülmesini kabul etmiyor.

Ama dünyanın eli kanlı ve insanlık düşmanı emperyalist devletleri, özellikle ABD ve İngiltere öncülüğünde İsrail katliamına destek veriyor. Silah başta olmak üzere her tür lojistik desteği açıktan veriyor. Filistin halkına destek veren ülkelere gözdağı vermek içinde savaş gemilerini Akdeniz’e demirlediler.

İsrailin siyonist devlet yönetimini korumaya aldılar. Çünkü  bu savaşı çıkartan ve süreci bu noktaya taşıyan İsrail’e koşulsuz destek veren emperyalist devletlerdir. ABD, Suriye işgalinde Lazkiye körfezini  alamadı. Almak istedikleri doğu Akdeniz kapısını açamadılar. Hamas kullanıldı.

İsrail’e saldırdı. Saldırı bahane edildi. Gazze’de ki Filistin halkına kıyım başlatıldı. Filistinliler Gazze’yi terk etsin, Gazze kentinin Akdeniz sınırı kontrol altına alınabilsin. Böylece Akdeniz tümüyle kendi egemenliklerinde olacak. Orta doğu, Orta Asya petrol ve gaz dağıtımını kontrol altına alacaklar.

Yetmez!

Türkiye’deki diğer enerji kaynaklarına, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip olmayı hedefliyorlar. Adanalı hemşerilerimiz böylesine geniş çaplı bir projenin ve hedeflerinin bir halkın yok edilmesine destek verecek çılgınlığa ulaştığı bir dönemdeyiz.

Emperyalizmin ikiyüzlü, çıkarcı işgallerine karşı bir olmak, diri olmak gerekiyor. Filistin halkının çığlığına, göz yaşına ve savunmasız öldürülmesine kayıtsız kalamayız.. Gazze’deki katliama sessiz kalarak destek veremeyiz.

BOP’un yeniden sahneye konduğu, Filistinli çocuğun kollarına acının dövmesinin yapıldığı ve dramın yaşandığı bir dönemde; hiç bir şey yokmuş gibi şölen ve eğlence, yapılamaz.

Biz Anadolu kültürüne sahip çıkacağız!

Ama ırkı, inancı, dili ne olursa olsun emperyalist amaca uygun savaşa, soy kırıma ve toplu katliama karşı duracağız.. Dün Yahudi halkının toplu katliamını kınayarak insanlık suçu ilan ettik. Bugünde Gazze kentinde Filistin halkına yapılan toplu katliamı kınıyor ve insanlık suçu olarak ilan ediyoruz.

İlk tepkimizi  27-28-29,Ekim’de yapacağımız Anadolu Türkmen Kardeşlik Festivali şölenini  ileri bir tarihe erteleyerek gösteriyoruz! Filistin halkına destek vermeye devam edeceğiz. Eski ipek yolu üzerinde ve çevresinde yaşayan halklara, emperyalizmin sömürgeci ve ilhakçı politikalarına, projelerine karşı durmaya çağırıyoruz!

Yaşasın Anadolu Türkmen Kardeşlik Kültürü!

Yaşasın dünya halklarının kardeşliği ve barış içinde yaşamaları!

Kahrolsun siyonizm! Kahrolsun Emperyalizm! Yaşasın Türkiye cumhuriyeti!’’

Bunları da Okuyabilirsiniz

BAŞKAN KOCAİSPİR ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ara vermeden sürdürdüğü esnaf, vatandaş ve mahalle buluşmaları kapsamında …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir