“Tüm kayıplar giderilsin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, artan döviz kurları, fahiş zamlar ve yüksek enflasyon nedeniyle maaş ve ücretlerin eridiğine dikkat çekerek iktidarı emekçilerin tüm kayıplarını telafi etmeye çağırdı. Meclis’te konuşan Barut, “Enflasyon karşısındaki tüm kayıpların giderilmesi lazım. Asgari değil insanca yaşayacak ücret verin!” dedi.

“SORUMLULAR AMA SORUMLULUK ALMIYORLAR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda ekonomide yaşanan acı tabloya ışık tutan Ayhan Barut, “Ülkemizde açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73.5 ama hepimiz biliyoruz ki gerçek enflasyon yüzde 200’ün üzerinde seyrediyor. Artan döviz ve gelen fahiş zamlar bunu her geçen gün daha da büyütüyor. İktidar enflasyon canavarını büyütüp insanların gelir ve maaşını kuşa döndürüyor ama hiç sorumluluk almıyor” diye konuştu.

“FARK ZAM DEĞİLDİR”

Artan döviz kurları, her şeye yapılan fahiş zamlar ve yüksek enflasyon nedeniyle maaş ve ücretlerin eridiğine işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Hiçbir şeyin sorumluluğunu üstlenmeyen iktidar, lütufmuş gibi şimdi emekli ve memur maaşlarına zorunlu olan enflasyon farkını zam diye yutturmaya çalışıyor. Milyonlarca insanın beklediği asgari ücret kararı hala yok. Dört kişilik bir ailenin yalnızca bir aylık mutfak harcamasını ifade eden açlık sınırı Haziranda 6 bin 391 liraya çıktı. Asgari ücrete yılbaşında yapılan yüzde 50’lik artışı, enflasyondan düşerek yapılacak hesaplama kayıpları gidermez. Enflasyon karşısındaki tüm kayıpların giderilmesi lazım. Asgari değil insanca yaşayacak ücret verin!”

Bunları da Okuyabilirsiniz

Karikatür Festivali’ne muhteşem açılış

Çukurova Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali usta çizerlerin katıldığı muhteşem bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir