TREN HIZ KESTİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Karaman üzerinden Ulukışla ilçesine uzanan Yüksek Hızlı Tren Projesinin, Ulukışla’dan sonraki Adana ve Mersin güzergâhıyla ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğunun açıklanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Adil Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren projenin Ulukışla’dan sonraki kısmı için “Yüksek Hızlı Tren” değil “Hızlı Tren Projesi” ifadesini kullandı. Bakan Hızlı Tren Projesinin Ulukışla ve Yenice arasındaki kesimi için proje kapsamındaki çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
“Konya ve Karaman üzerinden Niğde’nin Ulukışla ilçesine uzanan Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında, projenin Ulukışla-Mersin ve Ulukışla-Adana güzergahlarının yapımına ne zaman başlanacaktır?

Ulukışla-Adana Yüksek Hızlı Tren Güzergahı mevcut tren yolu güzergahıyla paralel mi olacaktır?

Ulukışla-Adana yüksek Hızlı Tren hattıyla ilgili olarak bu güzergah üzerinde kamulaştırma çalışmalarına başlanmış mıdır?

Kamulaştırma çalışmalarında hak sahiplerine ödenecek miktar neye göre belirlenecektir?

Niğde merkez neden hiç bir yüksek hızlı proje kapsamında yer almamaktadır?”

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Adil Karaismailoğlu Ulukışla, Mersin, Yenice ve Adana’ya uzanmakta olan demiryolu hattının Ulukışla-Yenice kesimini içeren Aksaray-Ulukışla-Yenice Hızlı Tren Hattı İnşaatı İşinin ihalesine ilişkin iş ve işlemlerine yönelik sürecin devam ettiğini açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu, Aksaray-Ulukışla-Yenice Hattının, mevcut güzergah ile yer yer paralel seyretmekte olduğuna işaret ederek, demiryolunun standardının yükseltilmesi çalışması kapsamında eski güzergahtan ayrı seyrettiği kesimlerin de bulunduğunu anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, proje kapsamındaki kamulaştırma işlemlerinin ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu kapsamında yürütüleceğini vurguladı.

NİĞDE, KENDİ BÖLGESİNDE YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNDE OLMAYAN TEK İL

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bölgede hızlı tren ya da yüksek hızlı tren projesine dahil edilmeyen  il merkezinin sadece Niğde olduğunu belirtti.

Projenin Ulukışla’dan sonraki kısmı için Yüksek Hızlı Tren değil de Hızlı Tren ibaresinin kullanıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Bilindiği gibi Yüksek Hızlı Tren ile Hızlı Tren kavramları farklı kavramlardır. Mevcut tren yollarında yapılan bakım onarım çalışmalarıyla bile güzergahın hızlı tren projesi olarak adlandırılabileceği bilinmektedir. Ülkemizde trenler ekspres, posta, motorlu tren, kara tren gibi tanımlar ile bilinirdi.160 km’ye kadar hızları çıkan trenler vardı. Bu trenler güzergah düzenlemesi ile hızları  180-200 km kadar çıkarıldı ve tanım olarak hızlı tren adı ile trenler çalıştırılır oldu. Bu arada motorlu tren ve bazı ekspres tren seferleri kaldırıldı. Niğde il merkezi gibi geçmişe oranla merkez odaklı tren sefer sayısı artırıldı. Yüksek standartlara sahip yüksek hızlı tren ise 200 km üzerinde hız yapan trenler(YHT).Bu trenlerden Ankara-Istanbul arası faaliyet sürdüren ve halihazırda Arifiye bölgesinde hızı 70 km kadar düşerek geçen tren gibi yap-işlet uygulaması ile yürütülen çalışmalarda var. Yüksek  standartta alt yapı gerektiren  Yüksek Hızlı Tren farklı projeler ile sürekli konuşulsa da  Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri projesi, Ankara-Aksaray-Ulukışla-Adana gibi projeler  10 yıldır uygulamada yer bulamadı. Niğde il merkezi ise Yüksek Hızlı Tren projelerinde adı dahi yok. Bakan yanıtından anlaşıldığı üzere yüksek hızlı tren projesi arazi yapısı ile de doğrudan ilgili olmasından dolayı çalışmalar hızlı tren projesi olarak devam ediyor. Bu bağlamda demiryolları ağı geliştirilmesi ve uygulanabilir bölgeler için Yüksek Hızlı Tren  ulaşım sağlanması öncelik kabul edilmelidir. Ulukışla-Niğde-Kayseri bağlantısı da Yüksek Hızlı Tren standartlarına uygun güzergah konumuna  taşınmalıdır” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

CHP’li Bulut: EYT, EPT Oldu. Bankalardan Kredi Çekenler Ne Olacak?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın TBMM Başkanlığına sunduğu EYT Yasası’nın beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir