TOPLU TAŞIMADA PARALI BİNİŞ KARDIRILIRSA

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, Adana’da şehir içi toplu taşıma yapan araçların tamamının elektronik kartlı sisteme geçtiğini hatırlatarak, sistemin sağlıklı işleyebilmesi için paralı binişlerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bu yönde UKOME’nin aldığı kararlar olduğuna dikkati çeken Birlik Başkanı Niyazi Göger, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan paralı binişlerle ilgili UKOME kararlarını uygulamasını beklediklerini dile getirdi.

Başkan Niyazi Göger, Özellikle 65 yaş üstü ve ücretsiz kart sahiplerinin toplu taşımada yaşadığı sorunların paralı binişlerin kaldırılmasıyla son bulacağına da dikkati çekti.

Adana’da kent içi ulaşımı sağlayan toplu taşıma esnafı, UKOME’nin 2018 yılında aldığı, daha sonraki yıllarda da UKOME toplantılarında gündeme alınan kararlar gereği paralı binişlerin kaldırılmasını istiyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, kent içi yolcu taşımacılığı yapan tüm dolmuş ve halk otobüslerinin tam otomasyon sistemine geçtiğine vurgu yaparak paralı binişlerin kaldırılması için altyapının hazır olduğunu söyledi.

Paralı binişlerin tamamen kaldırılması, kent kart ve kredi kartı ile ulaşımın sağlanması uygulamasının ilk olarak 2018 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen UKOME toplantısında karara bağlandığını anımsatan Başkan Niyazi Göger, “18/04/2018 tarih ve 2018/112 sayılı UKOME kararında yolcuların elektronik kart kullanımına teşvik amacıyla 31 Ekim 2018 tarihine kadar elektronik kartı bulunmayan yolcular için Araç Kart uygulaması karara bağlandı. Anılan tarihten sonra da paralı binişler devam etti. Bu tarihten itibaren paralı binişlerin sona ereceği yönünde farklı zamanlarda Büyükşehir Belediyesi tarafından gerek sosyal medya üzerinden gerekse sms yolu ile Adanalılara toplu taşımada paralı binişlerin sona ereceği duyuruldu. Son olarak 2023 yılı Ocak ayında sosyal medya ve sms yoluyla Başkan Zeydan Karalar imzasıyla Adanalıları bilgilendiren Adana Büyükşehir Belediyesi 1 Şubat 2023 tarihi itibarı ile paralı binişlerin sona ereceğini duyurmasına rağmen, maalesef paralı biniş sorunu devam ediyor” dedi.

Özellikle 65 yaş üstü ve ücretsiz kart sahiplerinin toplu taşımada yaşadığı sorunların paralı binişlerin kaldırılmasıyla son bulacağına dikkati çeken Başkan Niyazi Göger, “Adana’da toplu taşıma yapan kooperatiflerin büyük çoğunluğu havuz sistemine geçiş yaptı. Ancak paralı binişler devam ettiği için 65 yaş üstü ve ücretsiz kart sahiplerinin toplu taşımayı kullanırken yaşadığı sorunlar devam ediyor. Biz kendi esnafımızı düşündüğümüz kadar halkımızı da düşünüyoruz. Ücretsiz binişlerde yaşanan sorunların ortadan kalkması, havuz sisteminin işlevini tam anlamıyla yerine getirmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için paralı binişlerin mutlak suretle kaldırılması zorunluluk haline gelmiştir. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan UKOME kararlarını uygulamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Geleneksel 5 Ağustos Futbol Turnuvası Başlıyor

Pozantı Belediye Başkanlığı tarafından Pozantı Kongresi’nin 104’üncü yıldönümü anısına düzenleyeceği “5 Ağustos Kongresi Futbol Turnuvası” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir