SULAMA ÜCRETLERİNDEKİ YÜKSEK ARTIŞ ÇİFTÇİYİ TEDİRGİN ETTİ!

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Özkan, sulama ücretlerindeki yüksek artışlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Özkan: “Bu yıl tarladaki ürünlerin fiyat artış olmamasına rağmen sulama maliyetlerinin 2-3 kat daha fazla artmış olması çiftçinin altından kalkamayacağı bir hale dönüşmüş durumdadır. Artan enflasyonla birlikte gelecek yıl ki maliyetlerimiz bizi büyük bir çıkmaza sokacaktır” dedi.

Başkan Yaşar Özkan yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ 2022’de TMO’ nun mısır alım fiyatı 5.70 TL iken, 2023 yılında 6.00 TL yapılarak,  mısırda ki fiyat artışı yüzde 5,2 olmuştur. Çiftçi, 2022 yılında dönüm başına 70 TL su faturası öderken,  bu ödeme bu yıl 155 TL oldu. Güncel mısır fiyatına karşılık,  tezat bir şekilde sulamaya yapılan ödemelerde ki artış yüzde 120″yi bulmuş durumdadır. Gelecek yılda yüksek enflasyon göz önünde tutularak dönüm başı sulama bedeli ücretleri hesaplanacak olursa, hiçbir çiftçi bunun altından kalkamaz. Bakanlık tarafından yapılan açıklama da; sulama ücretleri yüzde 50 sübvanse edilecektir demesine rağmen,  birçok çiftçi,  arazilerinin hisseli olduğu öne sürülerek, bu uygulamadan faydalandırılmamıştır. Sulama birliklerinde görev yapan kişilerin konulara hâkim liyakatli kişiler olması gerekmektedir. İlgili Bakanlığımızın,   bu akıl dışı hareketten bir an evvel dönmesi gerekmektedir. Bakanlığımızdan bir diğer isteğimiz de,  sulama birliğinde çalışan personellerini alanlarında birikimli ve donanımlı olanlar arasından seçmesidir.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

BAŞKAN KOCAİSPİR ESNAF VE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ara vermeden sürdürdüğü esnaf, vatandaş ve mahalle buluşmaları kapsamında …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir