Sadullah Kısacık Magarsus Antik Kenti Kazılarının Neden Bitirilemediğini Sordu

DEVA Partisi Adana Milletvekili Sadullah Kısacık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yazılı soru önergesi vererek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Adana’nın tarihi ve kültürel merkezlerinden birisi olan Karataş Magarsus’ta yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarının durumunu sordu.

Önergesinde Adana’nın çok zengin bir tarihi geçmişe ve bu geçmişiyle de yüksek bir kültür turizmi potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Kısacık, söz konusu potansiyelin Magarsus özelinde değerlendirilemediğine değindi. Antik kentte yürütülen çalışmaların Karataş’ın ve Adana’nın kültür turizmi destinasyonu açısından değerini artıracağını belirten Kısacık, bu durumdan hareketle bölgede yürütülen faaliyetlerin takvimsel sürecini, çalışmaların durdurulma veya aksama sebeplerini ve ne zaman tamamlanacağını sordu.

Magarsus Antik Kenti hakkındaki düşüncelerini dile getiren Kısacık, önergesiyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Magarsus Antik Kenti Adana’nın kültür ve turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu antik kent ticarî, askerî, inanç ve kültür merkezi olarak tarihte önemli bir yer edinmiştir. Magarsus antik kentinin tarihinin gün ışığına çıkarılması hem Adana’mızın hem de ülkemizin kültür ve turizm zenginliği açısından son derece faydalı olacaktır.

Bugün İzmir/Efes, Antalya/Aspendos ve Antiphellos, Muğla/ Bodrum, Denizli/Hierapolis antik kentleri, bölgelerine kültürel ve turizm değeri kazandıran tarihi zenginliklerimizden. Karataş Magarsus, sahip olduğu 3000 kişilik antik tiyatrosu, bölgemizin en büyük antik tiyatrosu ve adını saydığımız kentlerde bulunan tiyatrolarda gerçekleştirilen kültür, sanat ve turizm faaliyetleri için de son derece ideal bir yapıdır.

Akdeniz sahilinin hemen yanı başında yükselen bu muhteşem tarihi yapının böylesi organizasyonlara ev sahipliği yapması, Adana’mızın kültürel turizm destinasyonu açısından son derece önemlidir.

Magarsus’un belirttiğimiz değerleri kazanması ve kazandırması hedefimiz doğrultusunda DEVA Partisi Adana Milletvekili olarak, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın liderliğinde, ülkemizin her konudaki sorunlarına çözümler sunduğumuz eylem planlarımızdan ‘Kültür ve Turizm Eylem Planımızda belirttiğimiz ‘Sürdürülebilir Turizm’ anlayışıyla; tarihi, kültürel ve estetik değerlerine korumacı bir politikayla sahip çıkarak; çevresine, bitki örtüsüne, biyolojik çeşitliliğe, ekosistem ve kültürel çeşitlilik etkileşimi unsurlarını gözetmek ve korumak kaydıyla tarihi, kültürel ve turizm merkezi olarak Magarsus’ta yürütülen çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlayarak turizme kazandırmak, önemli kültür, sanat ve konser etkinliklerinde Adanalı hemşehrilerimizin hizmetine sunmak için kazı sürecinin takipçisi olacağız.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

İTHALAT REKORA KOŞUYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ithalatta artışın aynı hızla devam etmesi durumunda dış ticaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir