KONUTTA ACİL ÖNLEM ŞART

6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrasında vatandaşların ev bulmasının zorlaştığını söyleyen DAİMFED İdari ve Mali İşler Başkanı, Hamidi Grup Yapı İnşaat yönetim kurulu başkanı Nurullah Hamidi; “vatandaşların korktukları için az hasarlı evleri tercih etmek istemediklerini belirtti. Bu doğrultuda yeni güvenlikli binalar yapılması gerekiyor” dedi.

 

CİDDİ KONUT SIKINTISI VAR

DAİMFED İdari ve Mali İşler Başkanı, Hamidi Grup Yapı İnşaat yönetim kurulu başkanı Nurullah Hamidi; 6 Şubat’ta ki deprem felaketinin ardından az hasarlı konutların tercih edilmediğini söyledi; “Deprem olduğundan bu yana konutların hasar durumları ancak netleşti. Ciddi anlamda bir konut sıkıntısı ortaya çıktığından dolayı az hasarlı binaların kolonlarında bir sıkıntı yoksa iç ve dış tadilatları yapılmaya başlandı. Şu anda hem kiraya veriliyor hem de satışı yapılabiliyor. Fakat insanlar korktukları için tercih etmiyor” dedi. Nurullah Hamidi, TÜİK verileri üzerinden konut satışlarını değerlendirerek; “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülke genelinde 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde 865 bin 185 konut satıldı. Bu yıl da aynı döneme göre, yüzde 23 azalma ile satılan konut sayısı 368 bin 867 oldu. İkinci el konut satışları da yüzde 20 azaldı. Türkiye genelinde nisan ayında 85 bin 652 konut satılırken, bu rakam Adana’da 1369 olarak gerçekleşti” İfadelerinde bulundu.

 

KONUTTA ACİL ÖNLEM ŞART

Hamidi Grup Yapı İnşaat yönetim kurulu başkanı Nurullah Hamidi “Dar ve orta gelirli bir vatandaşların ev alması ya da kiralaması imkânsız hale gelirken, hasarlı bina sayının fazla olması ile satılık konut veya kiralık ev bulmak da zorlaştı” dedi. Geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 140’lık artış yaşandığını kaydetti. Konut stokundaki azalma, girdi fiyatlarındaki artış ve kredili alımdan kaynaklanan zorluklar nedeniyle fiyatların arttığını vurgulayan Hamidi, kira krizi beklediklerini söyledi. Depremzedelerin dönüşü ve okulların açılması ile hem satılık hem de kiralık fiyatlarında artış olacağını, konutta acil önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Ceyhan Belediyesi Kenti Bayrama Hazırlıyor

Ceyhan Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kent genelindeki park ve yeşil alanlarda bakım onarım çalışmalarını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir