KENT ESTETİĞİ VE MİMARİ ÇİZGİNİN ÖNEMİ KONUŞULDU

İnşaat Magazin dergisinin düzenlediği ‘Kent Estetiği, Mimari Çizginin Önemi’ toplantısında Müteahhitler, Mimarlar ve İş insanları konuyu masaya yatırdı.

DEPREMDEN DERS ALMALIYIZ

İnşaat Magazin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Halil İbrahim Harmancı, 6 Şubat asrın felaketi depremlerde binlerce insanımızı kaybettiğimizi anlatıp, “Adana’da depremde acı kayıpların yaşandığı şehrimiz ve  deprem sonrası kentsel dönüşüm daha da önem arz etti. Depremden ders almalıyız. Bu nedenle böyle bir panel düzenlemeyi düşündük” şeklinde konuştu.

Anemon oteldeki programın ev sahibi Ağıt Hafriyat inşaat oldu. Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkan Vekili Mehmet Faruk Bozkurt, İnşaat Magazin Dergisinin önemli bir konuyu gündeme getirdiğini ve konunun paydaşlarını bir araya topladığını belirterek, “Takip ettiğimiz bir dergi ve Adanamız için yaptıkları panellerin sektör için çok önemli olduğunu ve inşaat sektörüne katkı koyduğunu söyleyebilirim” dedi.

Mehmet Faruk Bozkurt, kent estetiğinde belediyelere, mimarlara ve müteahhitlere çok fazla iş düştüğünü vurguladı. Ayrıca Bozkurt, Reşatbey Mahallesi ve Atatürk Caddesi’nin zemininde sorun olduğuna vurgu yaptı.

“Kent estetiğine uygun mimari projeler onaylanmalı”

Bozkurt, merkez Seyhan ilçesindeki birçok mahallenin zemininin sorunlu olduğunu belirterek, “Adana’da ağır hasarlı bina çok fazla. Reşatbey Mahallesi ve Atatürk Caddesi’nde çok fazla zemin sorunu var. Büyük bir depremde oralarda sorun yaşanabilir. Kent estetiğine uygun mimari projelerin onay verilip, bu dönüşüm sağlanması lazım” diye konuştu.

“Adana çok güzel bir kent olacaktır”

Şehrin estetiğinin korunması gerektiğini de anlatan Bozkurt, “Kentsel dönüşümde en büyük çıkış noktası belediyeler. Belediyeler bazı noktalarda bu işlere tedbirli olacaklar. Belli çizgide izin verilecektir. Belli bir çizgide, şehrin estetiği korunacak şekilde ruhsatlandırılacaktır projeler. Eğer bunlara dikkat edilirse Adana çok güzel bir kent olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunları da Okuyabilirsiniz

POMEM KURSİYERLERİNDEN BAŞKAN DEMİRÇALI’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Yüreğir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün ücretsiz verdiği POMEM kurslarında eğitim alan ve POMEM …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir