“İşe Yerleştirmeler Azalırken, İşsizlik Nasıl Düşebilir?”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, İş-Kur’a kayıtlı işsiz sayısının ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 3 milyon 343 bine yükseldiğini söyledi. İş-Kur’un işe yerleştirdiği işsiz sayısının ise yüzde 33,5 oranında azaldığını kaydeden Bulut, “TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre işsizlik düşüyor. İş-Kur’un verilerine göre işe yerleştirmeler azalıyor. İşe yerleştirmeler azalırken, işsizlik nasıl düşebilir?” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarınizlediği ekonomi politikalarına bağlı olarak işsizliğin alarm verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir de utanmadan sıkılmadan diyorlar ki işsizlik var. Ne işsizliği ya? Yeter ki iş istesin vatandaş, iş. İş çok” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Bulut, “Veriler Erdoğan’ın sözlerini yalanlıyor. Bu yılın ilk yarısında geçen yıla göre oldukça yüksek seyreden İş-Kur’un işeyerleştirdiği işsizlerin sayısında temmuz ve ağustos aylarında keskin bir azalmayaşandı.İş-Kur’a kayıtlı işsiz sayısı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7oranında artarak 3 milyon 343 bine kadar yükseldi. İş-Kur’un işe yerleştirdiğiişsiz sayısı ise yüzde 33,5 oranında azalarak 97 bin 533’e geriledi. Geçen yılağustosta 146 bin 730 kişi işe yerleştirilmişti” ifadelerini kullandı.

İŞE YERLEŞTİRMELER AZALIRKEN, İŞSİZLİK NASIL DÜŞÜYOR?

İktidarın “büyüme mi, enflasyon mu?” seçeneklerinden “büyüme”yitercih ederek, enflasyonu ve işsizliği kontrolsüz bıraktığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Enflasyonu kontrolsüz bırakarak ekonomiyi büyütmeye çalışmak, büyük kitleleri yoksullaştırırken bir avuç sermaye sahibini zenginleştirmeye hizmet etti. Vatandaşın payına ise işsizlik ve yoksulluk düştü. TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarına göre işsizlik düşüyor. İş-Kur’un verileri ise işe yerleştirmelerin temmuz ve ağustos aylarında büyük oranda azaldığını gösteriyor. İşe yerleştirmeler azalırken, işsizlik nasıl düşebilir?”

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI 1 MİLYONA DAYANDI

2022’nin ilk 7 ayında 965 bin 58 kişi işini kaybederek işsizlik maaşına başvururken,468 bin 964 kişiye işsizlik maaşı bağlandığını kaydeden Bulut,geçen yılın aynı döneminde 796 bin 141 kişi işsiz kalarak, işsizlik maaşına başvurduğunu bildirdi. Bulut, işini kaybedenlerin sayısının geçen yıla göre yüzde 20 artış gösterdiğine dikkat çekti. Bulut, TÜİK’in rakamlarının devletin diğer kurumlarını rakamlarıyla örtüşmediğini ifade etti.

 

 

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

Koşulsuz doğum borçlanması için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kadınlara koşulsuz doğum borçlanması için kanun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir