“İLAÇ YOK’ demek istemiyoruz”

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, açıklama yayınlayarak “Halkımız için, İlaç Yokluklarına Dur Demek için, 16 Ekim’de Ankara’da ‘Büyük Eczacı Mitingi’nde olacağız” dedi.

YOĞUN BAKIM HASTALARINA İLAÇ BULUNAMIYOR

Yoğun bakım hastalarına ilaç bulunmadığının altını çizen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “İnsan albümini içeren ve albümin düzeyini yükseltmek için hastanelerde yoğun bakım hastalarına uygulanan ilaçlar kamu ve üniversite hastanelerinde, ecza depolarında ve eczanelerde bulunamadığından hasta yakınları çaresiz durumda kalmaktadır. Halkın ilaca erişiminde engeller kaldırılmalıdır. Bir aydan buyana kısıtlı miktarda bulabildiğimiz bu ilaç, artık ne ecza depolarında ne de firmanın elinde kalmadı. Biz eczacılar olarak, hastalarımıza ilaçları temin etmek istiyoruz. İlaç bulunabilir ve alınabilir olmalıdır diyoruz.”

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA GÖRE ACİL GÜNCELLENMELİDİR

İlaç Fiyat Kararnamesi’nin güncellenmemesinden kaynaklı halkın birçok ilaca ulaşamadığını da belirten Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “İlaç yokluklarına dur demek için adım atılmalıdır, artık işlevsiz hale gelen ilaç fiyat kararnamesi güncellenmelidir. Dün hormon ilaçları yoktu, bugün insan albümini yok, yarın hangi ilacı bulamayacağız endişesindeyiz. Acilen halkın ilaca erişiminin önünde engel olan bu İlaç Fiyat Kararnamesinin günümüz şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. İlaç yoklukları nedeniyle hastalarımıza ‘ilaç yok’ dememek istiyoruz. Bu nedenle Ankara’da yapacağımız ‘Büyük Eczacı Mitingi’ne tüm halkımızı bekliyoruz.” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Tarihi Geçen İlaçlar İmha Edilmek Üzere Mutlaka Eczanelere Teslim Edilmeli

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eczacılık Fakültesi Öğrencileri “Sosyal Sorumluluk Projesi” dersi kapsamında, “İlacın Zehrin Olmasın” adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir