Haftalık borç 40 milyar lirayı aştı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların bir hafta içinde. bankalara bireysel kredi ve kredi kartı bakiyesi olarak 40 milyar 500 milyon lira daha borçlandığını belirtti. 

Verilere göre Bankaların 7 aylık karının 293,4 milyar lirayı aştığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların elde ettiği karın geçen yılın aynı dönemine yüzde 41,2 arttığını belirtti 

Kredi kartı borçlarının yılbaşından bu yana ise yüzde 98 oranında arttığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılın ilk 7 ayında tüketici kredilerindeki artış oranının ise yüzde 31,6 olduğuna işaret etti. 

VATANDAŞLARIN BANKALARA OLAN BORÇLARI ARTIYOR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, vatandaşların banklara ve finans şirketlerine olan borçlarındaki artışa dikkat çekti.

Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin 18 – 25 Ağustos haftasında 40,5 milyar lira artarak 2 trilyon 374 milyar liraya kadar tırmandığını aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Beklenenin aksine faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeniyle tüketici kredisi kullanımının azalmadığını, düşük gelir ve yüksek fiyat artışlarının kredi kartı borçlarındaki yükselişin sürmesine yol açabileceğini ifade etti.

KREDİ KARTI BORCU BİR HAFTADA 25 MİLYAR LİRA ARTTI

Söz konusu haftada tüketici kredilerinde 15,5 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 25 milyar liralık artış yaşandığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yıl başından bu yana ise tüketici kredileri yüzde 31,6 oranında artarak 1 trilyon 474 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 98 oranında artarak 901 milyar liraya yükseldi” diye konuştu.

BANKALARIN KARI YÜZDE 41,2 ARTTI 

Bankacılık sektörünün bu yılın ilk yedi aylık dönemindeki karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,2 oranında artarak 293,4 milyar liraya yükseldiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan kredi borçlarının, bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 37,4 (781 milyar lira) artarak 2,9 trilyon liraya yükseldiğine vurgu yaptı.

TARIM SEKTÖRÜNÜN BANKALARA OLAN BORCU YÜZDE 48,1 ARTTI 

Tarım sektörünün bankacılık sistemine olan borçlarının da bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 48,1 oranında artarak temmuz ayında 487,5 milyar liraya kadar yükseldiğini ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan kredi alacakları ise yılbaşından bu yana 8,1 milyar liralık artışla 38,4 milyar liraya çıktı. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 36,6 milyar liralık bir batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Bu arada vatandaşların TOKİ’ye de 46 milyar liralık taksitli konut borcu var” dedi.

VATANDAŞ 171,2 MİLYAR LİRA FAİZ ÖDEDİ 

Vatandaşların, bu yıl ocak-temmuz döneminde kredi kartı ve bireysel krediler nedeniyle bankalara ödediği faizin geçen yıla göre yüzde 79,7 oranında artarak 171,2 milyar liraya ulaştığını da belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların geçen yıl aynı dönemde 95,3 milyar lira faiz ödediğini anımsattı.

İCRA DAİRELERİNE YENİ GELEN DOSYA SAYISI ARTTI

1 Ocak- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,9 oranında artarak 9 milyon 307 bin olduğunu aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ayrı dönemde, aboneliklerden kaynaklanan icradaki bazı alacaklardan vazgeçilmesinin de etkisiyle 10 milyon 883 bin dosya da sonuçlandı. Dolayısıyla UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 708 bin oldu” değerlendirmesinde bulundu.

BANKALAR KARDA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, haftalık ekonomik veriler üzerinden yaptığı değerlendirmede, AKP hükümetinin getirdiği sistem sayesinde bankaların ve finans şirketlerinin, karlılıklarını artırırken, vatandaşın da aynı oranda ekonomik anlamda zorluğa saplandığının belirtti.

Bunları da Okuyabilirsiniz

ENGELSİZ FESTİVAL’DE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

Yüreğir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Engelsiz Festival’de özel gereksinimli bireyler aileleri ile birlikte gönüllerince eğlendi. Yüreğir Belediyesi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir