“EYT mağdurlarını oyalamayı bırakın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen milyonlarca mağdur yurttaşın daha fazla oyalanmadan sorunlarına kesin çözüm bulunmasını istedi. AKP iktidarının sürekli olarak kamuoyuna EYT ile ilgili yasal düzenlemeden söz ettiğini ancak mağdurları memnun edecek bilgi paylaşmadığını ifade eden Barut, “Hakları gasp edilerek mağdur duruma düşürülen milyonlarca insanımızı oyalamayın daha fazla. Derhal bu soruna çözüm bulun, tüm mağduriyeti bitirin” dedi.

“İKİ GERİ, BİR İLERİ”

Adana’da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği’nin İnönü Caddesi üzerinde haklarını aramak ve seslerini duyurmak için kurduğu standı ziyaret eden Ayhan Barut, EYT ile ilgili yapılacağı belirtilen yasal düzenlemenin sürekli olarak geciktirilmesine tepki gösterdi. Milyonlarca yurttaşın emeklilik hakkının 8 Eylül 1999’da çıkarılan bir yasanın geriye dönük işletilmesiyle gasp edildiğini aktaran Barut, “Bu yasayla birlikte SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensubu olarak çalışanlar büyük mağduriyet yaşıyor. Bu mağduriyetle ilgili bir ileri iki geri adım atan AKP iktidarı mağduriyeti sürdürmekte ısrar ediyor. Bir gün içinde milyonlarca insanın kazanılmış yasal hakları gasp edilirken, bu yarayı tedavi etmesi gereken iktidar akıl almaz ve kabul edilemez açıklamalar yaparak EYT sorunuyla ilgili yasal düzenlemeyi geciktiriyor” diye konuştu.

“EVELEYİP GEVELEMEYİN”

AKP iktidarının EYT’lilerin sorunlarını çözmediği gibi durumu vahim bir yılan hikayesine çevirdiğini bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Milyonlarca insanımız ailesiyle birlikte büyük bir çile çekiyor ama daha fazla zaman yitirmeden bu yangını söndürmesi gereken iktidar seçimi hesaba katarak mağduriyetin sürmesine izin veriyor. EYT’lileri hükümet ‘Siz gençsiniz’ diye emekli etmiyor, özel sektör de ‘Yaşlısınız’ diye işe almamak için bahane üretiyor. Bilinmesi lazım ki bu mağdur insanlarımızın artık dayanacak gücü kalmadı. EYT konusunda bir gün ‘çözeceğiz’ diye söz verip sonra çark edenler, çark yetmezmiş gibi EYT mağdurlarına ‘çürük, köpük’ diye hakaret edenler, sonra ‘çözüm’ adına yasal düzenleme yapacaklarını belirtenler vurdumduymaz davranıyor. Bunca zamandır EYT için bir yasal düzenlemeden söz ediliyor. Neyi kaçırıyorlar bilmiyoruz ama bu yasanın ayrıntılarını ne hikmetse kamuoyuyla paylaşmıyorlar. Bazen küçük ayrıntılar, bazı detaylar vererek herhalde EYT mağdurlarının nabzını ölçüyorlar. AKP iktidarına sesleniyoruz. EYT konusunda artık süreci daha fazla geciktirmeyin. Mağduriyeti büyütecek, emekli aylık bağlanma oranlarından emeklilik haklarına dek haksızlıklara devam edecek hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Artık lafı eveleyip gevelemeyin, bu çileye son verin!”

Bunları da Okuyabilirsiniz

KAMUDA, ARTIK BİR YOL AYRIMINA GELİNMİŞTİR.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklama ile “7 milyon emekli, dul ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir