“Ekonomik kriz hastaneleri de vurdu”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “İktidarın uyguladığı sağlık politikaları yüzünden mağdur olan vatandaşların sorunlarını” Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı

İKTİDAR SAĞLIKTA DEVRİM DİYEREK VATANDAŞI ÖLÜME TERK EDİYOR

Orhan Sümer, “AKP’nin sağlık politikaları iflas etmek üzere. Ekonomik kriz hastaneleri de vurmuş durumda. Tıbbi malzeme yetersizliği ve sağlıkta artan maliyetler ameliyatların ertelenmesine yol açıyor. Kamu hastanelerinde giderek artan randevu krizi adeta kangren olmuş durumda. Özellikle büyükşehirlerde bu durum farklı seçenekleri ortaya çıkartıyor. 78 yaşında, 80 yaşındaki hastalarımız, gerekli ekipmanlar olmadığı için hastane hastane dolaştırılıyor” dedi.

HASTANELER RANDUVU ALAMAYAN HASTALARLA DOLU

Orhan Sümer, “Binlerce örnek var. Ancak bir tanesi örnek vermek gerekirse, kalıcı kateter takılmadığı için hastaya acilden geçici katater takılıyor. Tam tedavi istenildiğinde ya başka bir şehrin hastanesine gitmesi ya da özel hastaneye gitmesi söyleniyor. 80 yaşında 40 yıl sağlık sektöründe çalışmış bir emeklimizin durumundan bahsediyoruz. Aşağıyı yukarı her ilimizden buna benzer şikayetler geliyor. Sağlık sektöründe oluşan bu gibi durumlar için acil önlem alınması gerekmektedir. Aksi halde parası olan ameliyat olurken parası olmayan doktor dahi göremeyecekse bunun tek sorumlusu Saray İktidarıdır” dedi.

BİR ULTRASON ÇEKİMİNE AYLAR SONRAYA RANDEVU VERİLİYOR

Orhan Sümer, “Daha önce defalarca randevu sorununu dile getirmiştik. Bir sene sonraya verilen randevulardan bahsediyoruz. Sıradan bir ultrason çekimi bile 6 sonraya gün veriliyor. Üzerine halen sağlıkta yaşanan şiddete çözüm bulunmuş değil. Sağlık emekçileri intihar ediyor, yurt dışına gidiyor, bu durumu protesto eden eylemlerde bulunuyor ancak iktidar çözüm üretmek yerine sorun yumağının büyümesine neden olacak hamlelerde bulunuyor. Bugün kibirle bahsedilen neredeyse tüm Şehir Hastanelerinde ne yazık ki aynı sorunlar bulunmaktadır” dedi.

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Teklifi geri çekin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir