“Deprem tazminatları nerede?”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Depremden etkilenen illerde görev yapan kamu personeline ödenmesi gereken tazminatların akıbetini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Şubat ayında meydana gelen depremden sonra afetten etkilenen yerlerdeki kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Kararnameye göre depremlerden etkilenen bölgelerde görev yapan kamu personeline 6 ay süreyle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenecekti. Ne yazık ki Kararname’de Adana’nın Sarıçam İlçesi yer almadı. Adana özeline baktığımızda depremden en çok etkilenen ilçemizde yaşayan kamu görevlilerinin bu kapsama alınmaması utanç vericidir” dedi.

İKTİDAR DEPREM MAĞDURU ADANA’YI UNUTTU

Orhan Sümer, “Depremle birlikte hayatları alt üst olmuş Adana’nın Sarıçam ilçesinde görev yapmakta olan yaklaşık 30 bin kamu personeli tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin kararnamenin bir an önce düzeltilmesini ve Sarıçam İlçemizin de eklenmesini talep ediyorlar. İktidar topladığı milyarlarca lira yardım ve vergilerden pay ayırarak deprem tazminatlarını zaman kaybetmeden hak sahiplerine vermelidir. Adana’ya yatırım yapılmamasını, üvey evlat muamelesi görmesini anlıyoruz. Ancak deprem gibi bir afet sonrasında Adana’yı ayrı tutmak kabul edilemez” dedi. 

SARAY İKTİDARI MİLLETİ VERGİLERLE BOĞUYOR

Orhan Sümer, “Neredeyse her gün yeni bir zam açıklanıyor. Millet hangisini nasıl ödeyeceğini şaşırmış durumda. İktidar vatandaştan alacağı vergi ve harçları jet hızıyla tahsil ederken, millete ödemesi gereken bir tutar oldu mu bin dereden su getiriyor. Türkiye’nin tek ve en önemli gündemi ekonomik krizdir. Artık sosyolojik olarak da çok farklı boyutlara ulaşan ekonomik krizi gerçekten çözmek için adımlar atılmazsa sonucu hepimizin bildiği kaçınılmaz son olacaktır” dedi.

 

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

“TMO çiftçinin yanında durmadı”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer,  TMO tarafından makarnalık …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir