DAİMFED mahalle kentsel dönüşümüne destek veriyor

DAİMFED (Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu) ve 5 Ocak TV’nin ortaklaşa organize ettiği ‘Mahalle mahalle Kentsel Dönüşüm’ bilgilendirme ve aydınlatma proje etkinliği tüm hızıyla devam ediyor. Edak İnşaat sponsorluğunda Yüreğir Karacaoğlan Mahallesinde gerçekleştirilen platforma Yüreğir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Gildir, Yüreğir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Kaan Bozdoğan, Yüreğir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Yaşar Demirboğa, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Plancısı Abdullah Türker, DAİMFED Kentsel Dönüşüm Mevzuat Başkanı Timuçin Güvercin, DAİMFED Genel Sekreteri Enes Yılmaz ve DAİMFED Mali ve İdari işler Başkanı Nurullah Hamidi ve Karacaoğlan Mahalle Muhtarı Bahtiyar Sağlamdemirel katılımıyla gerçekleşti.

YERİNDE YA DA KENTSEL DÖNÜŞÜME DAİMFED DESTEĞİ SÜRECEK

DAİMFED Başkanı Mustafa Karslıoğlu; “Yerinde Dönüşüm”, kentsel dönüşüm projesi kapsamında bulunan müstakil binalar için kullanılan bir terimdir. Depreme dayanıklı olmayan ya da ikamet işlevini kaybeden bir binanın yıkılarak, bulunduğu arsanın mevcut imarında değişiklik yapılmadan, bunun yerine sağlam ve depreme dayanıklı bir bina inşa edilmesine yerinde dönüşüm denir. Bu anlamda vatandaşlarımıza gerekli olan desteği DAİMFED olarak vermeye devam edeceğiz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN UYGULANABİLMESİ İÇİN BİRTAKIM ŞARTLARIN MEVCUT OLMASI GEREKİR.

Yüreğir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gildir konu ile ilgili açıklamasında; “Yapının riskli olduğu uzman raporuyla tespit edildikten sonra bu raporun kesinleşmesi gerekmektedir. Tebligat sonrası her bir kat malikinin 15 gün içinde riskli yapı raporuna itiraz hakkı vardır. Eğer riskli yapı tespit raporuna riskli yapıdaki kat maliklerince itiraz edilmezse rapor kesinleşir. Rapora itiraz edilirse itiraz, ilgili disiplinlerde uzman dört öğretim üyesi ve Bakanlıkça atanan üç Bakanlık yetkilisinden oluşan komisyonca karara bağlanır. Yapı malikleri, riskli yapı tespit raporuna karşı itiraz sonucunu tebliğ aldıktan itibaren 60 gün içinde idare mahkemesinde kararın iptali için dava açabilirler. Raporun kesinleşmesi ve bütün maliklerce anlaşma sağlandıktan sonra bir müteahhit ile sözleşmesi yapılması suretiyle inşaata başlanması mümkündür. Ancak bu uygulamalar sonunda harekete geçilebilir” İfade etti.

KENTSEL YA DA YERİNDE DÖNÜŞÜMDE EN ÖNEMLİ KONU; BİLGİLENME

DAİMFED yetkilileri DAİMFED Kentsel Dönüşüm Mevzuat Başkanı Timuçin Güvercin, DAİMFED Genel Sekreteri Enes Yılmaz ve DAİMFED Mali ve İdari işler Başkanı Nurullah Hamidi ortak açıklamalarında “Kentsel ya da yerinde dönüşümde en önemli problemlerin başında apartman / site yönetiminde veya kentsel dönüşüm komisyonunda yer alan hak sahiplerinin, kendi avantajlarına olacak şekilde müteahhit firmadan menfaat sağlayarak, diğer hak sahiplerini mağdur etmesi durumudur. Çoğu zaman olumsuzluk yaratacak durumlar inşaat tamamlanana kadar anlaşılamamakta ve aylarca mahkeme salonlarında sürüncemede kalabilecek geri dönüşü olmayabilen bir yola girilmektedir. İşte bunun için “Kentsel Dönüşüm” de karar verilirken ve bu projeninde en temel gayesi olan bilgilendirmektir. Bu anlamda şu ortaya çıkmaktadır ki “danışmanlık hizmeti” almaksızın yola çıkmamak gerekmektedir. Bu konuda DAİMFED olarak vatandaşlarımızın yanındayız” bulundular.

YÜREĞİR KARACAOĞLAN MAHALLESİ DESTEK BEKLİYOR

Yüreğir Belediyesi sorumlu yetkilileri ise açıklamalarında “Yüreğir Karacaoğlan Mahallesinin Belediye olarak kendilerinden destek beklediklerini bu konuda Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir kesin talimatı olduğunu ifade ederek yetkileri içinde tüm desteği vereceklerini ayrıca bazı inisiyatiflerde Belediye olarak olumlu yaklaşım içerisinde olacaklarını” ifade ettiler.

Karacaoğlan Mahalle sakinlerinin yoğun bir katılım ve ilgi gösterdiği toplantıda Kentsel Dönüşüm ve Yerinde Dönüşüme katkı sağlayacak bilgiler paylaşıldı. Mahalle sakinleri ve program konukları karşılıklı soru cevaplarla Kentsel Dönüşüm le ilgili bilgilendirildiler.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı

Köy Enstitülerinin 84. Kuruluş Yılı’nda “Köy Enstitülerinin Günümüzdeki Anlamı” konulu panel, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir