Çulhaoğlu: Bugünü gururla anmaktayız

5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yapan İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu şu ifadelere yer verdi:

“Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketinin büyük Önderi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, Saim Bey, Kozanoğlu Doğan Bey, Sinan Paşa (Sinan Tekelioğlu), Tufan Bey (Aydınoğlu Tufan bey) Yüzbaşı Osman Nuri bey, Karaisalı’lı İbo Osman ve birçok isimsiz kahramanıyla 5 Ocak 1922 tarihinde Adana’mızı düşman işgalinden kurtarmışlardır.

Zamanın emperyalist güçleri ermeni çetecileri de yanlarına alıp ülkemizi kendi aralarında paylaşırken, Adana ve civarı da Fransızlara düştü, ancak; Üç yıl süre ile şereflerini, namuslarını, bağımsızlıklarını teslim etmeyen Adana’lının milli direnişi ile karşılaştılar. Bu onurlu direnişte Adanalı’nın birlik ve beraberlik ruhu ortaya çıkmış, ecdadımız birçok destansı zaferler kazanmış ve Fransız güçlerini şehrimizden perişan ederek göndermişlerdir.

Al Bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez bütün vatanperver şehit ve gazilerimizin verdiği bu kutsal mücadele neticesinde o kahramanlarımızın torunları olarak bizler de bugün rahat ve huzur içinde yaşamaktayız. Hepsinin Ruhları şad, Mekanları cennet olsun İnşallah.

Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş büyük TÜRK Milleti’nin evlatları olarak bugünü gururla anmaktayız.

Bu önemli günü; atalarımızın, vatan ve bağımsızlık aşkıyla her türlü tehlike, eziyet ve cefaya katlanan, vatan mevzuu olunca ölüme koşarak giden, kendilerini kuşatan zulüm ve esaret zincirlerini paramparça etmesini sağlayan o büyük azim ve iman gücünün, emsalsiz fedakarlıklarının ve kahramanlıkların bugün gençlerimiz tarafından iyi bilinmesi, unutmadan-unutturmadan gelecek nesillere de aktarılması gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyor, Adana’mızın Kurtuluşunun 101. yılını can-ı gönülden kutluyor, bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

CHP’li Bulut: EYT, EPT Oldu. Bankalardan Kredi Çekenler Ne Olacak?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın TBMM Başkanlığına sunduğu EYT Yasası’nın beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir