Çulhaoğlu: Bu iktidar neyi nasıl yapacak belli değil

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı yazılı açıklama ile seçimlere ramak kalmışken Cumhurbaşkanı’nın 250.000 Toplu Konut yapacağız açıklamasına yakın tarihli örnek vererek “Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz” sözlerini hatırlattı.

Çulhaoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Daha üç sene geçmedi. Aralık 2019’da yine Sayın Cumhurbaşkanı “81 ilde 100 bin Sosyal Konut Projesi.” açıklamıştı.

Buna göre 75 metre karelik 2+1 dairenin satış fiyatını 140 bin TL. Aylık ödemesini 894 TL., 100 metre karelik 3+1 dairenin satış fiyatını da 160 bin TL. Aylık ödemesini 1022 TL., Vadelerini de 240 ay olarak belirlemiş, vatandaşlarımız bunun %10’unu da peşin ödeyeceklerdi. Bunların aylık Faiz oranı da % 0,49 olacaktı.

Ne oldu o proje diye baktığımda hiçbir şey bulamadım.

100 bin konutluk projeyi bile başaramayanlar, şimdi de alelacele içinde arsa ve dükkanlarında olduğu 500 bin konut projesini açıkladılar. Niye? Çünkü seçim yaklaştı. Gittikçe düşen oylarını tekrar geri kazanmak için.

Yeni açıklanan projeye göre ilk etapta 2 yıl içerisinde 250 bin konut yapılacak ve bunlar için ön başvurular alınmaya başlandı. 2+1 konutların satış bedeli 608 ila 770 bin TL arasında değişecek. Bunun %10’una takabül eden 68 bin 900 lirası peşinat olarak ödenecek. 3+1 konutların satış bedeli 850-950 bin arasında olacak, 90 bin lirası peşinat olarak ödenecek. Taksitleri de 2.280 ve 3.187 lira olacak. Ayrıca her altı ayda bir memur maaş artış oranında da fiyatlar artacak. 2019’dan bugüne asgari ücret 2,7 kat, konutların fiyatları ise ortalamada 5,3 kat artmış.

Bu demek oluyor ki; konut fiyatlarındaki artış, asgari ücretin artış hızının iki katı olmuş ve vatandaşlarımızın ödeme gücü 2019 projesine göre yarı yarıya düşmüş. Sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı bir açıklama yaptı. “Değerli hak sahipleri anahtar teslim tarihinde geçerli olan KDV oranından verginizi peşin olarak ödeyeceksiniz”. Bu da demek oluyor ki anahtar tesliminde 2+1 daireler için 55 bin 120 lira ve 3+1 daireler için de 72 bin TL KDV’yi daha peşin olarak ödeyecekler. Bunların yanında TOKİ’nin sayfasında deniliyor ki “Konutların, adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra kesinlik kazanacaktır.” Daha neyi ne kadar yapacaklar bile belli değil.

Şimdi sormak lazım bunun neresi sosyal proje? Dar gelirli vatandaşlarımız bu paraları nasıl ödeyecekler. Ellerine geçen 5.500 TL asgari ücreti kaça bölecekler. Evinin yiyeceği, içeceği, giyeceği çocuklarının okul giderleri, yol masraflarını nasıl karşılayacaklar. Her defasında iktidara söylüyoruz. Asgari ücreti günün koşullarına göre yeterli oranda arttırın diye. Bunları ödeyebilmek için asgari ücrete %’de 100 zam yapmaları lazım. Daha ne kadar borçlandıracak iktidar bu milleti. Bunlar iktidarın umurunda bile değil.

Biz İyi Parti olarak Ak Parti iktidarı gibi TOKİ’yi zenginlere pahalı rezidanslar yapan kurum olmaktan çıkarıp asli görevine döndürecek, planlı arsa yönetimini sağlattıracağız, konut üretimini artıracak, konut kredileri ve yapı kooperatif denetimlerini arttırarak yeni yaşanabilir alanlar açacak böylelikle ucuz konut üretimini bu iktidarın aksine mutlaka sağlayarak dar gelirlilerin konut ihtiyacını ne pahasına olursa olsun karşılayacağız. Toplu konutların projelendirilmesi aşamasında su ve enerji israfını da azaltacak, teknolojik ve mühendislik yaklaşımını benimseyeceğiz. Böylelikle Bölgesel Kalkınma Modellerini oluşturup şehirlerin iş birliği içerisinde ayrım yapmadan verimlilik esasına göre kalkınmasını sağlayacağız.

Az kaldı.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

“KADINA YÖNELİK ÖRTÜLÜ VE AÇIK HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Adana İl Başkanı Ebubekir Yıldırım “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir