Çulhaoğlu: Adana’da iktidarın yarattığı önemli sorunlar var

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a yıkılan Adana 5 Ocak Stadı yerine yapılacak millet bahçesini, Sarıçam TOKİ konutlarını ve Avrupa’dan gelen çöpleri sordu.

Çulhaoğlu komisyonda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Sözlerime, seçim bölgem Adana ilimizde AK PARTİ iktidarının yarattığı çok önemli birkaç sorunla başlamak istiyorum. 1938 yılında hizmete giren tarihî Adana 5 Ocak Stadı’mızı 3.500 metre yürüyüş yolunun, 942 metre bisiklet yolunun olacağı millet bahçesi yapacağınızı söyleyerek yıktınız. Yıkıldığından beri stadın yeri toz toprağa terk edilmiş durumda, her yer kazılmış, çukurlar pis sularla dolu ve koku yayan bir vaziyette. Bu alan, her türlü hastalığa davetiye çıkaran bir alan oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Adanalılara verdiği söz yine askıda kaldı, bunu dikkatlerinize sunuyorum Sayın Bakanım.

Adana Sarıçam Buruk TOKİ 2.135 konut projesi neden teslim edilmiyor diye soruyor hemşerilerim, evlerini görmediklerini söylüyorlar. Evleri ne zaman verilecek? Bundan da bilgi alamadıklarından dert yanıyorlar. Dört yıldır evleri teslim edilmeyen hemşerilerim kiminle muhatap olacak? TOKİ hattına hiçbir şekilde ulaşılamıyor diyorlar, bunu da bilgilerinize sunuyorum.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, cennet Adana’mızın Seyhan Kuyumcular ve Yenidam Mahalleleri, Yüreğir’in İncirlik Mahallesi ve Çukurova’nın Karahan bölgesindeki iki atık bölgesinde çöpleri incelemiş, sonuçta plastik atıkların geri dönüştürülmeden yakıldığını ve yüksek derecede zehirli kimyasal oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. Yani insanlarımız zehirlenmektedir ama bunları iktidarınızın duymazlıktan geldiğini de görüyoruz Sayın Bakanım.

Ak Parti iktidarı olarak, ülkemizin atık ticaretini “ham madde ticareti” adı altında yapmaktasınız. Ak Parti iktidarının “ham madde ticareti” adında yaptığı ve yeterli denetimi yapmadığı şey aslında nasıl işlendiği bilinmeyen atık çöp ticaretidir. İktidarınız, ülkemizi Avrupa’nın en çok atık ithal eden ülkesi durumuna getirerek şehrimizi de zehir yuvası hâline getirmiştir. Daha önce, denetimlerin artırılması için uyarılarda bulundum, benimle beraber muhalefete mensup birçok milletvekili arkadaşımız da bu konunun üstüne gittiler ama iktidar yanlışta ısrara devam ettiği için bir sonuç elde edilemedi. EUROSTAT verilerine göre, ülkemiz Avrupa’dan 2021’de 580 bin ton atık ithal etti. Atık ithalatıyla birlikte, iktidarın dikkatini çekmeye çalıştığımız bir diğer konu ise geri dönüşüm konusudur. Türkiye, geri dönüşüm konusunda Avrupa Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verilerine göre yüzde 12’yle son sıralarda. Bu demek oluyor ki burada büyük bir sıkıntı var Sayın Bakanım.

Adanalı hemşerilerim şehrimizin Avrupa’nın denetimsiz çöp deposu hâline getirilmesine isyan etmektedirler, bilginize sunuyorum.”

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

Gürer “Kafede bir bardak çay için 38 TL ödedim. Bir litre süt ise 14.65 kuruş”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, et ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir