Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi (ÇOİM) ile bir protokol imzaladı

50 yılı aşkın süredir Cerebral Palsy’li bireylere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, 30 Mart’tan beri Hatay – Antakya’daki engelli çocukların ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geçici barınma merkezlerine konumlandırdığı 3 hizmet birimi ve kırsal bölgelerdeki aileleri ziyaret ettiği Mobil Hizmet Aracı ile özel eğitim, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteği sağlıyor.

Bölgedeki çalışmalarına ilk günkü hassasiyeti ile devam eden Vakıf, son olarak Hatay’da uzuvlarını kaybeden çocukların protez ihtiyacının karşılanması ve tüm rehabilitasyon süreçlerinin yerinde yürütülmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi (ÇOİM) ile bir protokol imzaladı.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu II. Başkanı & İcra Kurulu Başkanı İsmail Gürleyik’in katılımı ile 2 Ağustos’ta açılışı yapılan Ortak Hizmet Birimi’nde Çocuk İyilik Merkezi Bilim Kurulu tarafından belirlenen ampute çocuklara; protez, ortez ihtiyacının karşılandığı, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteğinin verildiği bütünleşik bir hizmet sunuluyor.

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yaşanan ve 11 ilimizi etkisi altına alan büyük deprem felaketinin tüm toplumumuzu etkilediği gibi çocuklarımızı da derinden yaraladığını hatırlatan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Maalesef kaybettiğimiz, annesiz ve/veya babasız kalan, göçük altında kaldığı için ya da tedavi sürecinde tedavinin bir parçası olarak uzuv/uzuvlarını kaybeden çocuklarımız oldu. Acımız sonsuz ve derin; bu vesileyle depremde kaybettiğimiz canlarımıza Allahtan rahmet, kalanlarımıza sabır diliyorum.” dedi.

Depremde uzuv/uzuvlarını kaybeden çocuklarımızın ihtiyaç duydukları rehabilitasyonları yapabilmek ve ruhen/bedenen sağlıklı, bağımsız, üretken bireyler olarak yaşamlarına devam etmelerini sağlamak amacı ile Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü önderliği, Türk Pediatri Kurumu ve Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği katılımı, ulusal ve uluslararası bağışçılar ile birlikte Çocuk İyilik Merkezi’ni (ÇOİM) kurduklarını bildiren Prof. Dr. Tuncel;

“ÇOİM, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde afet ve felaketlerden etkilenmiş 21 yaşından gün almamış çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu tüm psikolojik ve ortopedik rehabilitasyonları yurdun neresinde olurlarsa olsunlar ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Bu çok kıymetli hizmetin yanı sıra, merkezimiz Türkiye’nin afet rehabilitasyonları ve çocukların farklı afetlere hazırlanması konularında çok önemli bir eğitim ve araştırma merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu çocuklarımıza eğitimleri için ayrıca burs destekleri de vermeye başladık.

ÇOİM’e bugüne kadar ampute bilgisi gelen çocuk sayısı toplamda 111’dir. Bu çocuklarımızın 23’ünün medikal olarak takibi devam ediyor; 18’ine ortez ve 22’sine de protez uygulaması yapıldı. Ayrıca 48 çocuğumuzun protezleri yapım aşamasındadır. Merkezimiz şu anda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi poliklinik alanında hizmet veriyor. Yapımı ve donanımı Fiba Holding tarafından üstlenilen prefabrik binasını Ekim ayında, projesi hazır olan çok geniş kapsamlı kalıcı binayı da 2024 yılı içerisinde yapımını tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz.

Depremden dolayı uzuv kaybı yaşayan ve cocukprotez.org web sitesi üzerinden merkeze başvuru yapan depremzedelerin Çocuk İyilik Merkezi’nin her türlü imkânından yararlanması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, geleceğimiz; onların umudu olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda, çocuklarımız ve tabii ki ailelerine daha fazla umut olabilmek için, iş birlikteliğimizi artırmak adına kurum ve kuruluşlarla ikili görüşmelerimiz devam ediyor. Bunlardan biri de Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Hatay’ımızda Ortak Hizmet Birimi’mizi kurmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu birimde, Çocuk İyilik Merkezimiz Bilim Kurulu tarafından belirlenen ampute çocuklarımıza; protez, ortez ihtiyacının karşılandığı, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteğinin verildiği bütünleşik bir hizmet sunulacak olması da ayrıca bölge için çok önemlidir.

Bu vesile ile, Çukurova Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk İyilik Merkezimizi destekleyen tüm hayırseverlerimize çocuklarımız adına şükranlarımızı sunarız.” dedi.

Vakıf olarak deprem bölgesinde uzun vadede sürdürülebilir ve çok yönlü projeler hayata geçirerek Hatay – Antakya’daki engelli çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını belirten İsmail Gürleyik de “30 Mart’tan itibaren Antakya’da engelli çocuklarımız için Geçici Barınma Merkezleri’ndeki hizmet birimlerimizde ve mobil aracımızla engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılıyorduk.  Deprem bölgesindeki ampute bireylerin ihtiyaç duydukları protezlere ulaşabilmeleri için kendi imkânlarımız dâhilinde onları süreç ile ilgili yönlendiriyor, takip ediyor ve destekliyorduk.  Ancak bölgede yaşayan engelli bireylerin bulundukları şehirlerin dışına çıkmalarına gerek kalmadan proteze ulaşmalarını ve tek noktadan hizmet almalarını sağlamak gerekiyordu. Bu amaçla Hayırsever iş insanı Osman Ovalı’nın Vakfımıza Antakya- İskenderun Karayolu üzerinde tahsis ettiği alanda, Çukurova Üniversitesi Çocuk İyilik Merkezi ile yaptığımız iş birliği akabinde Ortak Hizmet Birimi’mizi kurduk. Hizmet ağlarımızı güçlendirerek engelli bireylere kapsamlı bir hizmet sunacağımız bu projenin içinde olmaktan dolayı çok mutluyuz. Projemiz kapsamında uzvunu kaybeden çocuklara ortez, protez, fizyoterapi ve psikolojik danışmanlık desteği veriyoruz. Yeni hizmet birimimizdeki çalışmalarımıza Çocuk İyilik Merkezi tarafından ihtiyacı karşılanan 27 çocuğun takibi ile başladık.

Ortez, protez ihtiyacı olan tüm çocuklar ve aileleri 0546 961 38 10 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir, bölgedeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Birimlerimizden veya Mobil Hizmet Aracı’mızdan hizmet alabilir ve değerlendirmeler sonucunda uygun görülmesi halinde tedavi sürecinden faydalanabilir. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz ortopedi konsültasyonları ile ameliyat olması gereken engelli bireylerin ameliyat süreçlerinin başarı ile tamamlanması için destek oluyor, elimizdeki tüm imkânları çocuklarının yüzleri gülsün diye kullanıyoruz ” dedi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Zeydan Karalar’dan “Bay Sinema” Türker İnanoğlu’na duygulandıran ziyaret

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yönetmen, film yapımcısı, TV program yapımcısı ve girişimci olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir