CHP’li Gürer: Kamuda yeterli veteriner yok

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılığın gelişmesi için hayvancılık yapılan her köyde bir veteriner hekimin görevlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada. Ülkemizde hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlara ve veteriner hekim eksikliğinin neden olduğu dezavantajlı duruma dikkat çekti.

HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN EN ÖNEMLİ MESLEK VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİDİR 

Hayvancılığın gelişmesi için en önemli meslek topluluğunun veteriner hekimlik olduğuna dikkat çeken Gürer, “ Kamuda yeterli sayıda veteriner hekim olması gereklidir. Veteriner hekimler sadece ülkemizde bulunan büyükbaş, küçükbaş veya ‘pet shop’ hayvanlarının kayıtlarını tutmakla kalmayıp, aşılarını yapmak ve sahiplerini bilinçlendirmekle görevlidir. Ne var ki kamuda yeterli veteriner yoktur” dedi.

BAKANLIK VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİNİN ÖNEMİNİ KAVRAYAMADI 

Tarım ve Orman Bakanlığının veteriner hekimlik mesleğinin önemini anlamamış olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanlığın hayvancılık kelimesini bile görmezden gelir durumda olduğuna işaret etti.

CHP İKTİDARINDA HER KÖYE VETERİNER HEKİM GÖREVLENDİRİLECEK

Hayvancılığın sorunlarının aşılması için kamuda yeterli veteriner hekime ihtiyaç olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasını şu sözlerle tamamladı

“Veriler, üretime katılıp hayvancılığın modern yöntemlerle yukarı taşınması için veterinerlerin önemine işaret etmektedir. Gıdadan halk sağlığına, koruyucu hekimlikten, hayvan sağlığına veterinerlerin varlığı değerlidir, kıymetlidir ve mutlaka kamuda görevleri için sayıları artırılmalıdır. Bu nedenle hayvancılık olan her köyde bir veteriner bulunmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hayvancılık olan her köyde mutlaka veteriner olacaktır.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

KAMUDA, ARTIK BİR YOL AYRIMINA GELİNMİŞTİR.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklama ile “7 milyon emekli, dul ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir