CHP’li Bulut: Kanser Hastaları İlaç Bekliyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kök hücre nakli bekleyen kanser hastalarının ilaç mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı. Mart ayından bu yana hastaları kemik iliği nakline hazırlayan, alternatifi olmayan Melfalan adlı ilaca ulaşılamadığını kaydeden Bulut, hastaların ilaca ulaşmasının önündeki engellerin bir an önce kaldırılmasını ve mağduriyetin giderilmesini istedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kök hücre nakli bekleyen kanser hastalarının ilaç mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, “Cumhurbaşkanı Kararına göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk lirası cinsinden 1 Euro değeri temmuz ayında yüzde 30,5 oranında arttırılarak 14,0387 TL olarak belirlenmiştir. Euro kurunun 29 TL’yi geçmesi ile birlikte ilaç kuru ile Euro kuru arasındaki makas iyice açılmıştır.  İlaç firmaları ürettiği ve ithal ettiği ilaçları ya hiç getirmemekte ya da çok az getirmektedir” dedi.

İLAÇ, ÖZEL HASTANELERE Mİ GİDİYOR?

Multiple miyelom ve lenfoma hastaları kök hücre nakli olabilmek için mart ayından bu yana umutla ilaç beklediğini belirten Bulut, hastaları kemik iliği nakline hazırlayan, alternatifi olmayan Melfalan adlı ilaca ulaşılamadığı için nakil merkezlerindeki bekleme sıralarının da uzadığını bildirdi. İlacın, Türk Eczacılar Birliği tarafından ücretli olarak tedarik edilirken, satışı için tek bir firmaya ruhsat verilmesiyle tedarikte sorunlar yaşanmaya başlandığını kaydeden Bulut, ihtiyaç duyulan miktarda ilaç ithal edilemediği için, ilacın büyük çoğunluğunun özel hastanelerin eczanelerine gittiğini, kamu hastanelerine çok azının ulaştığını belirtti.

İLAÇ POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Melfalan için dört, beş aydır bekleyen, bu arada yeniden kemoterapiye başlamak zorunda kalan, tedavisi ötelenen hastaların, tıbbi, sosyal ve psikolojik açıdan zor günler yaşadığını kaydeden Bulut, “İlaç politikası nedeniyle eczane raflarında çok sayıda ilaç bulunmuyor.  Döviz kuru nedeniyle ilaç yoka düşüyor ve kronik hastalar dahil birçok vatandaş ilaca erişemiyor. İvedilikle ilaç fiyat politikası tekrar gözden geçirmeli ve hastaların ilaca ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır” dedi.

NEDEN İTHAL EDİLMİYOR?

CHP’li Bulut, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Multiple miyelom ve lenfoma hastalarının Melfalan adlı ilaca erişimde yaşadığı zorluğun nedeni nedir? Yeteri kadar Melfalan ithal edilmemesinin gerekçesi nedir?

-Hastaların Melfalan adlı ilaca erişimini artırmak için alınan herhangi bir tedbir var mıdır?

-Son 1 yılda ithal edilen ilacın kamu ve özel eczanelere dağılımı nedir?

– İthal edilen ilacın özel hastanelerin eczanelerine gönderilmesinde sorun yaşanmazken, kamu hastanelerine çok azının ulaşmasının nedeni nedir?

-Ülkemizde kaç kişi kök hücre nakli olabilmek için sıra beklemektedir? Hastaların mağduriyetini gidermeye yönelik neler yapılmaktadır?

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Teklifi geri çekin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir