Ceyhan Nehri’nde yaşanan kirlilik çiftçileri mağdur etti…

Adana’da ve Kahramanmaraş’taki bazı fabrikaların Ceyhan Nehri’ne kimyasal atıkları balık ölümlerine ve çiftçilerin mağduriyetlerine yol açtı.

PERİŞAN OLDUK

Pislikten geçilmeyen ve simsiyah bir görünümle dikkat çeken Ceyhan Nehri, Adana ve Kahramanmaraş’ta ki bazı fabrikaların kimyasal atıklarının nehre akıtılmasıyla ilgili olduğu iddia ediliyor. Adana’nın Yüreğir ilçesinde bulunan Misis tarafında yaşayan çiftçiler mağduriyetlerini dile getirerek, “Yaklaşık bir haftadır sulama yapamıyoruz, ürünlerimiz ölmek üzere, perişan olduk. Hem maddi zararımız var hem de binlerce balık ölümü yaşandı manevi olarak da üzgünüz” dedi.

ACİLEN ÖNLEM ALINMALI

Nehir kenarında binlerce balığın ölmesine rağmen yetkililerin duyarsız kalmasına vatandaşlar ve özellikle mağduriyet yaşayan çiftçiler tepki gösterdi. Ceyhan Nehri kıyısında yaşayan vatandaşlar, Kahramanmaraş ve Adana’daki bazı fabrikaların Ceyhan Nehri’ne atıklarını attığını, ayrıca Sır Barajı’nda yapılan temizlik nedeniyle de nehrin kirlendiğini söyledi.

EKTİĞİMİZ ÜRÜNLER ARAYA GİDECEK

Misis’te yaşayan çiftçiler yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu şekilde bir önlem alınmazsa bütün ektiğimiz ürünlerimiz araya gidecek, bizlere de yazık değil mi? Acilen, Çevre ve Sağlık Müdürlükleri önlem almalı. Kirliliğin nedeni araştırılmalı. Nehri kirletenlere ağır cezai yaptırımlar uygulanmalı?” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

AVRUPADAN DEPREM İLLERİNE YARDIM KÖPRÜSÜ KURULDU

Ülke deprem dolayısıyla tek yürek tek vücut olurken, Büyük Türk Dünyası Federasyonu Adana İl Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir