Bulut’tan, “Geçmiş olsun ziyaretleri”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ve arkadaşlarına ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu.

TBMM’de görüşülerek kabul edilen ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak değerlendirilen tasarı hakkında görüş bildirmek amacıyla; Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından ülkemizin dört bir yanından gazetecilerin TBMM’de grubu bulunan partilerin yetkilileriyle görüşme yapmak amacıyla geldiği Ankara’dan dönerken, kaza yapan ÇGC Heyetine “geçmiş olsun” ziyareti yapan Bulut; aynı zamanda gündemle ilgili görüşlerini açıkladı.

CHP’li Bulut; öncelikle kazanın herhangi bir can kaybı yaşanmadan atlatılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek; kaza geçiren ÇGC Başkanı ve TGF Başkanvekili Cafer Esendemir başta olmak üzere Çukurova Press Gazetesi Sahibi ve ÇGC Başkan Yardımcısı Engin Kanber ile İlkhaber Gazetesi yöneticilerinden Veysel Arslan’a “geçmiş olsun” temennisinde bulundu.

CHP’li Burhanettin Bulut; TBMM’de görüşülen tasarının kamuoyundan gelen tepkilere rağmen kabul edilmesinden dolayı üzgün olduklarını, CHP’nin yasanın Anayasa’ya aykırılıklar içermesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını dile getirdi.

Bulut; “Hazırlanan tasarı Anayasa’ya aykırıdır. Sektör temsilcilerinin görüşleri alınmadan hazırlanmış, yaklaşan seçimler öncesi basını susturmaya yönelik ciddi yasakçı ve sansür içeren maddelerle doludur. Muğlak ifadelerle iktidarın eline adeta sopa verilmiştir. Basın Kartı verme veya kartı iptal etme, gerektiğinde ilan hakkını kesme veya iptal etme ile denetim yetkisinin Basın İlan Kurumu’na verilmesi; Anayasa’ya aykırıdır.

Yasanın 29.maddesi; Gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayan’ kişilere hapis cezası öngörüyor. Bu madde bile başlı başına sansürdür. Kime göre ‘yalan haber’ Hangi kriterlere göre gerçeğe aykırı? Bu ifadeler net değil. Yürürlüğe girdiği anda; 2, 13, 22,25,26 ve 28.maddeler Anayasa’ya açıkça aykırı. Yani haberleşmenin engellenemeyeceği ve gizliliğine dokunulmayacağı ilkesine, düşünce ve kanaat hürriyetine, basın hürriyetine, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine, temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmayacağı hükmüne ve devletin niteliğine aykırı… Bu yasa seçimler öncesi halkın haber alma ve haber verme hakkına yönelik bir sansür girişimidir. Halkı korkutmak ve sindirmek amaçlıdır. Korkmayacağız… Sinmeyeceğiz” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; ekonomik göstergelerin çok kötü durumda olduğunu, halkın alım gücünün düşmesinin yanı sıra enflasyonun 3 haneli rakamlara ulaştığını, insanların açlık sınırında yaşamak zorunda kaldığını belirterek; halkın en önemli gündeminin geçim olduğuna dikkat çekti.

“SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMADI”

ÇGC Başkanı ve TGF Başkanvekili Cafer Esendemir; öncelikle ziyaretten dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’a teşekkür etti.

Esendemir; komisyonda kabul edilen yasa tasarısının TBMM’de görüşülmeden önce kamuoyundan gelen talepler üzerine geri çekilmesinin ardından; TGF’nin çağrısıyla Ankara’ya gittiklerini ve TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcileriyle görüştüklerini dile getirdi. Ankara dönüşü 147.kilometrede havanın yağışlı olması ve görüş açısının azlığı yüzünden kaza geçirdiklerini ve ölümle burun buruna geldiklerini belirterek, “Aracımız yoldan çıkarak 5 takla attı. Verilmiş sadakamız varmış, ucuz atlattık. Ölümden döndük. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz” dedi.

Sektör temsilcilerinin görüşlerinin dikkate alınmadığını, verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen Esendemir; “TGF Heyeti olarak; TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcileriyle görüşülmüş, tasarı üzerinde etraflıca ve ayrıntılı bilgiler verilip, revize edilmesini, çağın gereklerine uygun hale getirilmesi istenmiş, bu topluma yakışır bir yasa yapılması talep edilmişti. Bize gerekli değişikliklerin yapılacağı ve günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yasa hazırlayacaklarını, itiraz edilen maddelerin revize edileceği sözleri verilmişti. Ancak genel kurulda tüm itirazlara rağmen tasarının aynen kabul edilmesi, hepimizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu yasanın olumsuz sonuçlarını korkarım ki; önümüzdeki günlerde daha net olarak göreceğiz” şeklinde konuştu.

Ziyarette; ÇGC Başkan Yardımcısı Yasemin Atasoy, Yönetim Kurulu Üyeleri A.Vahap Ünkat ile Mutlu Mete ve ÇGC Üyeleri de hazır bulundu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Koşulsuz doğum borçlanması için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kadınlara koşulsuz doğum borçlanması için kanun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir