“Bilişim sektörü desteklenmelidir”

Adana Bilişimci İş İnsanları Derneği (ABİAD) Başkanı Mehmet Ali Altun ve Yönetim kurulu üyeleri Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir’ ziyaret etti. Mehmet Ali Altun, ABİAD’ın bölgede gerçekleştirmeyi planladığı Bilişim Zirvesi ile istihdam oluşturma noktasında yapacakları çalışmalarla ilgili Başkan Esendemir’e bilgi verdi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve ABİAD’ın Adana’nın kalkınmasında elbirliği ile çalışması konusuna mutabık kalındığını söyleyen Altun, “Amacımız, bölgemizde bulunan bilgisayar teknolojileri ve yazılım üreten firmalar ile derneğimizin çatısı altında birleştirmek sektörümüzün ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarına çözüm üretmek için biraya geldik. Kurulduğu günden beri Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermeyen Adana bilişimci İş insanlarımız ile çıktığımız bu yolda, ülkemizin yazılım ve donanım sektörünün ihtiyaçlarına liderlik yapıp, milli ve yerli projeler ile ihracatımıza destek olmak, Üniversite, Sanayi, STK ve gençler ile sektör birliği ve ihracata yönelik çalışmalar devam etmektir.

Planlarımız dijital dönüşüm hedeflerimiz doğrultusunda, sanayide dijital dönüşüm, eğitimde dönüşüm, tüm sektörlerde çevreci yapay zeka çözümleri, kod bankları oluşmasına liderlik yapmaktır. Böylelikle Endüstri 5.0 için adımlarımızı hızlandırmak, ülkemizin yazılım ihracatında dünya liderliği kazanımlarını sağlamak istiyoruz. Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte haber üretmenin diğital dönüşümü için işbirliğimize devam etmek istiyoruz” dedi.

Ziyaretten memnunluk duyduğunu ifade eden ÇGC Başkanı Cafer Esendemir; günümüzde bilginin çok önemli ve stratejik bir değer haline geldiğini dile getirdi.

Bilişim sektöründe özellikle yazılımın ülke ekonomilerine önemli katma değer yarattığına dikkat çeken Başkan Esendemir; “Günümüz bilgi çağı. Bilişim sektöründeki son gelişmelerle birlikte bilgi çok daha değerli hale geldi. Bilişim sektörü; teknolojik gelişmelerle birlikte insan yaşamını kolaylaştırmanın yanı sıra geleceğin inşaasında da ön sıralarda yer almaya başladı. Yazılım ve donanım konusunda devlet AR-GE çalışmalarına önemli kaynak aktarmalı, sektörü desteklemeli ve bilgi üretimini teşvik etmelidir. Derneğinizin bu amaç doğrultusundaki çalışmalarını önemsiyorum ve size bu yöndeki çabanızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Karikatür Festivali’ne muhteşem açılış

Çukurova Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali usta çizerlerin katıldığı muhteşem bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir