Bakan Kirişçi’ye istifa çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’yi sert sözlerle eleştirip derhal istifaya çağırdı. Bakan Kirişçi’nin çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Adıyaman ve Şanlıurfa’daki sel felaketinin ardından yaptığı “Sel bir taraftan 15 canımızı aldı ama diğer taraftan toprak suya kavuştu. Bu önemli bir şey” açıklamasını ‘vicdansızlık’ olarak niteleyen Barut, “Vicdanları yaralayan bu vahim sözleri hiç unutmayacağız. Hesabını halk sandıkta soracak. Bakan Kirişçi’yi istifaya çağırıyoruz” dedi.

“BAKANDAN AKIL ALMAZ SÖZLER”

Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Adıyaman ve Şanlıurfa’daki sel felaketinin ardından bir televizyon kanalına çıkan Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Üç günde bu kadar yağış olsun elbette istemeyiz. Yağışların düzensizliği var. Kuraklık riski de vardı. Bir taraftan 15 canımızı aldı ama diğer taraftan toprak suya kavuştu. Atatürk Barajı’nda su 300 bin metreküp arttı. Bu önemli bir şey” diye konuştu. Adeta infiale neden olan Bakan Kirişçi’nin sözleri, yürekleri de yaraladı.

“DERHAL İSTİFA”

Türkiye’nin asrın ihmaliyle yaşadığı deprem felaketinin ardından acıların katlandığını anımsatan Ayhan Barut, Bakan Kirişçi’yi istifaya çağırdığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Yurttaşımızı deprem felaketinde çadırsız, konteynersiz, sahipsiz bırakan AKP iktidarı ve onların bürokratları, görevlerini yapsaydı, sorumluluklarını yerine getirseydi, biz bunca acıyı bu kadar derinden hissetmeyecekti belki de. Bunca canımızı yitirdiğimiz depremde kimse sorumluluk alıp istifa etmedi. Depremden sonra yurttaşlarımızı Malatya’da, Adıyaman’da ve Şanlıurfa’da sel vurdu. Deprem gerçeğine uygun Türkiye’nin yapılaşmasına izin vermeyenler, sorumluluklarını unutuyor. Depremde olduğu gibi dere yataklarını imara açanlar, düzensiz yapılaşmaya izin verenler, bilimi değil rantı esas alanlar, talan peşinde koşanlar sel felaketiyle ilgili de acıların sorumlusudur. Bunların vicdanı kurumuş sanki. Bakan Kirişçi’nin ekranda dile getirdiği sözler vahimin de ötesindedir. Toplumun, hepimizin vicdanlarını yaralayan bu vahim sözleri hiç ama hiç unutmayacağız. Elbette sorumlular bulunup hukuk önünde hesabı sorulacak. Zaten önce hesabını halk sandıkta soracak. Amasız fakatsız, bu vicdanları sızlatan sözlerin sahibi, sorumluluklarını inkar eden Bakan Kirişçi’yi derhal istifaya çağırıyoruz.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

14 KASIM PARTİMİZİN 38.’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN.

Demokratik Sol Parti İmamoğlu İlçe Başkanı Hüseyin Atıcı, partilerinin 38. inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir