“Ayçiçeği üreticisi fiyat ve alım bekliyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ayçiçeğini hasat eden çiftçilerin dört gözle alım fiyatı beklediğini söyledi. Hasat günlerinin çiftçinin bayramı olduğuna dikkat çeken Barut, “Maalesef fiyat ve alım olmadığı için mağdur çiftçi kara kara düşünüyor. Buğdayda olduğu gibi anlaşılan ayçiçeği üreticisini de boğup bitirmeye kararlılar. Acilen ayçiçeği alım fiyatı en az 15 lira olarak açıklansın” dedi.

“BAYRAM GÜNÜ KARA KARA DÜŞÜNDÜRENLER UTANSIN”

Çukurova Bölgesi’nde hasadı başlayıp süren ayçiçeği tarlalarında üreticilerin sorunlarını dinleyen Ayhan Barut, “Ülkemizin en erkenci bölgesi Çukurova’da ayçiçeği hasadı başladı ve sürüyor. Ancak ayçiçek üreticisi de hasat sevinci yaşayamıyor ne yazık ki. Oysa hasat zamanı bayram günü gibidir çiftçi için. Çiftçimizi bayram günü kara kara düşündürenler utanmalıdır. Çünkü hasat yapılıyor ama ortada ne fiyat var, ne ürünü alan var” diye konuştu.

“HER YIL 1 MİLYAR DOLAR İTHALATA ÖDENİYOR”

Ayçiçeğinin yağ başta olmak üzere birçok sektörün hammaddesi olduğuna işaret eden Barut, sözlerine şöyle devam etti:
“Ayçiçeği çok önemli bir ürün. Geçen sezonlarda Ukrayna-Rusya arasındaki savaştan kaynaklı ayçiçek yağı krizi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden sarsmıştı. Ülkemizde yaşanan yağ krizlerinin tek sebebi olan AKP iktidarı hala yanlışlarını sürdürüyor. AKP yerli üretimi desteklemediği ve yerli çiftçiye ürettirmediği için ayçiçeğinde ithalata bağımlıyız. Oysa ülkemizde yeterli üretim imkanı var. Türkiye’de artmakla birlikte yaklaşık 600 bin hektar alanda ayçiçeği üretiliyor ve 2 milyon ton civarında üretimimiz var. Ülkemizin ihtiyacı ise 3.5-4 milyon ton civarında. Her yıl 1 milyon tonun üzerindeki ithalat nedeniyle 1 milyar dolardan fazla para dışarıya gidiyor. Ayçiçeği üretiminde kendi kendine yeterliliğimiz sağlanmalı, yağda dışa bağımlılığımız bitmeli. İthalatı değil ihracatı önceleyen adımlar atılmalı, ithalat yanlışından dönülmelidir.”

“EN AZ 15 LİRA OLMALI”

Hasat zamanı ayçiçeği üreticilerinin acilen alım fiyatının açıklanmasını beklediğini ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Geçen yıl ayçiçek üreticisi ürününü 12 liraya kadar satmıştı. Bu sene ortada hala fiyat yok. Yağış düzensizliğinden kaynaklı bölgemizde üstelik verim kaybı da var.  Buğday üreticisini boğup bitirdikleri gibi şimdi anlaşılan ayçiçek üreticisini de bitirmeye niyetliler. Tarım Kredi Kooperatifleri, Çukobirlik gibi kurumlar neyi bekliyor? Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve fahiş zamlar gözetilmeli. Çiftçinin ürünü bu sene en az 15 liradan derhal alınmalıdır.”

Bunları da Okuyabilirsiniz

Gürer: “Patates üreticisi de tüketicisi de dertli”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Altunhisar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir