Anadolu Türkmen Kardeşlik Kültürü Derneği basın toplantısı düzenledi

Anadolu Türkmen Kardeşlik Kültürü Derneği Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantının amacı,  2023 yılı 27-28-29 Ekim ayında 2. si yapılacak olan Anadolu Türkmen Kardeşlik  kültürü şenliği başta olmakla birlikte, kuruluş amaçlarının anlatılması.

Toplantıda konuşma yapan Anadolu Türkmen Kardeşlik Kültürü Derneği Başkanı Mekin Şahin şu ifadeler yer verdi:

“ Anadolu Türkmen Kültür Derneği adına, düşüncelerimizi kamuya açıklayacağımız basın toplantımıza hoş geldiniz. Toplantı amacımız, 2023 yılı 27-28-29 Ekim ayında 2. sini yapacağımız Anadolu Türkmen Kardeşlik  kültürü şenliği olmakla birlikte, kuruluş amacımızı yalın ve tarihsel gerçekler üzerinden anlatmaya çalışacağız.

Türkler, dünya insanlık tarihinde derin izleri olan halktır, millettir. Dünya coğrafyası üzerinde çok farklı kültürlerle iç içe, yan yana yada karşı karşıya gelerek yaşamlarını sürdürmüşler, bir çok halkın, milletinde tarihlerinin parçası olmuştur.

Türklerin bu zengin tarihsel konumu, başta Türkiye olmak üzere bugün gerçek zemininde dünya halklarına doğru bilgilerle anlatılmadı. Türklerin yaşamında etkisi olmayan, davranış ve yaşam ilkelerine aykırı yakıştırmalarla; Türkler değerlendirilmiştir. Yıkıcı, barbar ve asimilasyoncu vb. kavramlarla dünyayı yönetmek isteyen güçler tarafından Türklerin üzeri örtülmek istenmiştir.

Yakın tarihte kurulan iki devlette, hanedan yönetimleri nedeniyle yıkılırken; hanedanın yaptığı bir çok eksik ve yanlış uygulamalar Türklere mal edilmiştir. Oysa Türkler bu son iki hanedan devleti zamanında devlet yönetimlerinden ırak tutulmuş, ancak sıkıntıya düştüklerinde Türkleri asker olarak kullanmıştır.

Türklerin tarihinde 20. yüzyılda ilk kez ulus kurulan devlet Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Hem anadoluda, hem de dünyanın kaoslu bir sürecinde kurulan ulus devlet kısa zamanda Anadolu da yaşamı huzura ve mutluluğa taşımıştır. Ancak Anadolu da kurulan devletin ekonomide, siyasal alanda ve devletler arası ilişkilerde güçlenmesi işine gelmeyenler; kimi zaman dolaylı kimi zamanda dolaylı müdahale ederek, engellemek istemiştir.

Bu engelleme sayesinde Türkiye cumhuriyeti devletinin Eski ipek yolu üzerindeki misyonunu ortadan kaldırmak istediler. Bu engeli yapmak içinde Türkiye cumhuriyeti devleti sınırları içinde yaşayan kültürleri çatıştırmak adına ötekileşme politikalarını öne çıkarmışlar. Özellikle ”etnik-inanç-mezhep” cenderesini güçlü kılarak, diğer kültürleri Kültürüyle ayrıştırmak ve düşman yapma politikalarını sürekli güncellediler.

Uygulan bu politikalar, ülkemizin bu gün yaşadığı ekonomik, siyasi, sosyal tabloyu oluşturdu. Ülkede bu politikalara çanak tutanlarla daha da derinleştirmek istenmektedir!

Değerli basın, bizler sürecin ötekileştirme üzerinde yıkıma götürülmek istendiğini gördüğümüz için Anadolu da yaşayan tüm kültürlerin birlikte, kardeşçe ve birbirini ötekileştirmeden yaşadığını, yaşayacağını göstermek amacıyla Adana da ilk kez geniş katılımlı 3 gün süren şenlik düzenledik. Tüm engelleme çabalarına rağmen amacımıza 2022 yılında ulaştık.

Birlikte yaşamının ve ortak Anadolu kültürünün  başta  ülkemizde ve tüm  dünyada bir, diri ve kardeşçe devam edeceğini sürekli kılmak adına Adana Türkmen Kardeşlik derneğini 2022 yılı içinde kurarak faaliyetlerimizi devam ettirmeye karar verdik. BU amaçla 27-28-29 Ekim 2023 tarihlerinde sürecek 2. şenliği yapma kararı aldık. Amacımız bu şenliğin diğer festivaller gibi kalıcı olması ve Adana Büyük Şehir Belediyesinin sürekli yapacağı şenliğe kavuşmasını sağlamaktır. Bize şu ana kadar destek veren Adana büyük şehir belediye yönetimine başkan Zeydan  Karalara teşekkür ederiz.

Ayrıca bu düşüncelerimizi Adana halkına anlatmamızda bize katkı koyan siz yerel ve ulusal basınımıza da teşekkür ederiz.

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

“Sektörün canlanması için faiz indirimine ihtiyaç var”

Adana Kamu Müteahhitleri Başkanı Sayım Azmaz, inşaat sektörünün canlanması için faiz indirimine ihtiyaç olduğunu söyleyerek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir