Adana sel oldu aktı, 100 bin Adanalı, 100. Kuruluş Yılı’nda Cumhuriyet’e sahip çıktı

Adana Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. Kuruluş Yılı’nda muhteşem bir kutlama törenine imza attı. Adana Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan meşaleli yürüyüşe, Belediye Bandosu eşlik etti. Ellerinde meşaleler ve bayraklarla, marşlar söyleyen Adanalılar, Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejde 100 metrelik bayrak açıldı. Başkan Zeydan Karalar, kortej harekete geçmeden önce de belediye binası önünde bekleyen Adanalılara yönelik kısa bir konuşma yaptı. Başkan Zeydan Karalar, Melek Mosso Konseri öncesinde, alanı dolduran yaklaşık 100 bin Adanalıya hitap etti. Adanalılar, Ozan Doğulu’nun DJ performansının ardından, Melek Mosso konseriyle coştu. Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılık sloganlarının atıldığı, marşların söylendiği kutlamalara Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin, siyasiler ve Adanalılar katıldı.

  1. YIL KUTLAMALARI ADANA’YA YAKIŞIR ŞEKİLDE YAPILIYOR

Şevkin ve Sümer’in ardından halka hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Uğur Mumcu Meydanı’ndaki mahşeri kalabalığa, Cumhuriyete sahip çıktıkları için teşekkür etti. Başkan Zeydan Karalar, “Bu Cumhuriyet’in coşkusudur. Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, en büyük bayramın Cumhuriyet Bayramı olduğunu söylüyor, en büyük eserinin de Cumhuriyet olduğunu belirtiyor. En Büyük Bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyeti koruma ve kollama isteğinizin, coşkunuzun çok yüksek olduğunu görmek ne güzel. 1 aya yaydığımız etkinliklerimizin, kutlamalarımızın yoğun katılım ve coşkuyla gerçekleştirildiğini ve Adana’ya yakışır şekilde yapıldığını görüyoruz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’te Milli Mücadele verme hissinin Adana’da, Adanalılarla yaptığı görüşmelerin sonucunda oluştuğunu, Büyük Önder’in bunu daha sonra bizzat dile getirdiğini aktaran Başkan Zeydan Karalar, Fransız ve Ermeni işgaline uğrayan Adana’nın, büyük mücadeleler sonucu Fransızları barışa zorladığını, düşmanı ilk dize getiren ilin Adana olduğunu anlattı. Fransızların barış talebinin, TBMM’nin dünya tarafından tanınması anlamına geldiğini ve bunun da Türk Devleti’nin tanınması demek olduğunu bildiren Başkan Zeydan Karalar; “Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilelebet payidar kalacağını söylüyor ya, ben bugün Adanalı gençlerin böyle kalabalık ve coşkulu şekilde Cumhuriyete sahip çıktığını görünce, buna bir kez daha yürekten inandım” diye konuştu.

RAHAT UYU ATAM CUMHURİYET EMİN ELLERDE

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti için Allah’ın bir lütfu olduğunu kaydeden Başkan Zeydan Karalar, Türk Toplumu’nun en zor şartlarda kendini kurtaracak iradeyi ve gücü, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi damarlarındaki asil kanda bulduğunu ve yine bulacağını belirterek, “Ulu Önderimiz, Atamız rahat uyu. Kurduğun Cumhuriyet emin ellerde. İşte Adana burada, işte gençler, Adanalılar burada. Dünya alem duysun. Bu kardeşlerim var olduğu sürece Cumhuriyet emin ellerde” dedi.

Başkan Zeydan Karalar’ın konuşmasının ardından Melek Mosso sahne aldı. Melek Mosso birbirinden güzel şarkılarıyla Adanalıları coşturdu. Melek Mosso, Adanalıların Cumhuriyet Bayramı kutladı ve Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını da andı.

Bunları da Okuyabilirsiniz

SEYHAN BELEDİYESİ YÜZME HAVUZLARI BÜYÜK BİR İLGİ GÖRÜYOR

Seyhan Belediyesi bünyesinde bulunan Sarıhamzalı ve Hadırlı yüzme havuzları büyük bir ilgi görüyor. Belediye Başkanı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir