“1 Milyon 219 Bin 397 Kişi Daha Kara Listede”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bu yılın ilk 9 ayında 1 Milyon 219 Bin 397 kişinin bankalara olan borcunu ödeyemediği için kara listeye alındığını söyledi. Bulut, “İktidarın yeni ekonomi modelin de kazanan bankalar, kaybeden vatandaşlar oldu. Geliri giderini karşılamaya yetmeyen vatandaş, bireysel kredilerle, kredi kartlarıyla hayatını idame etmeye çalışıyor. Son 5 yılda bankaların kara listesine giren vatandaş sayısı 4 milyon 165 bin 902 kişi oldu” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz nedeniyle son bir yılda bankacılık sektörü karına kar katarken, milyonlarca vatandaşın ödeyemez duruma geldiği kredi kartı borçları ve bireysel krediler nedeniyle ‘kara liste’ye girdiğini söyledi. Bulut, bu yılın ocak-eylül döneminde toplam 819 bin 547 vatandaşın bankalara olan bireysel kredi borcunu, 706 bin 457 vatandaşın da kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındığını belirtti.

BORÇLU SAYISI HER YIL ARTIYOR

Borçlu vatandaşların sayısının her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çeken Bulut, enflasyon karşısında geliri eriyen vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli borçlandığını kaydetti. Vatandaşın aldığı maaşın, fahiş zamlar karşısında giderlerini karşılamaya yetmediğini belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Vatandaş borç batağına saplandı. Geçen yılın aynı dönemine göre bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında 125 bin 672, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında ise 396 bin 414 kişi artış yaşandı. Hem kredi kartı hem de tüketici kredisi borcu yüzünden takibe alınanlar tek kişi sayıldığında toplam 1 milyon 219 bin 397 kişi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin kara listesine girdi. Son beş yılda bankalar tarafından takibe alınanlardan borcu halen devam edenlerin sayısı da Eylül sonunda 4 milyon 165 bin 902 kişi oldu.”

KAZANAN BANKALAR, KAYBEDEN VATANDAŞ

Bankaların bireysel kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle bu yılın 9 aylık döneminde vatandaşlardan aldığı faizin ise 129,3 milyar liraya ulaştığını belirten Bulut, “İktidarın uyguladığı yeni ekonomi modelinde kazanan bankalar, kaybeden vatandaşlar oldu. Geçen yılın aynı döneminde bankalar bireysel krediler ve kredi kartlarından 84,8 milyar lira, yılın tamamında ise 118,5 milyar lira faiz almıştı. Bankalar bu yılın ilk dokuz ayında vatandaşlardan geçen yılın aynı dönemine göre 44,4 milyar lira daha fazla faiz aldı. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borcu 1 trilyon 455 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Borçlarda yıl başından bu yana 369 milyar, toplam borçlarında ise 371 milyar liralık artış yaşandı” dedi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Koşulsuz doğum borçlanması için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kadınlara koşulsuz doğum borçlanması için kanun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir