1 Eylül’de sözleşmeli öğretmen atamaları yapılacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in öğretmen atamalarıyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1 Eylül’de sözleşmeli öğretmen atamalarının yapılacağını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, atama bekleyen ve yüksek puan almasına rağmen atanamayan öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti  soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, kendisine ulaşan bir öğretmen adayının 2021’den bu yana atama beklediğini aktaran Gürer, “Öğretmen adayı Şubat ayında ek atama yapılacağı söylendiğini ve bu nedenle yüksek puan almış ve sıralaması iyi olan biri olarak tekrardan sınava hazırlanmadığını belirtiyor. Öğretmen adayı 81 puana ve 592 sıralamaya sahip biri olarak ek atamada kesin atanacağını düşündüğünü, 15 bin kişilik atamada 804 kontenjan verilen PDR’ye 20 bin kişilik atamada 467 kontenjan verilmesi ve 5 binin üzerinde açık varken 467 kontenjan verilmesi nedeni ile mağdur olduklarını ifade ediyor” diye konuştu.

Gürer, önergesinde, “ 220 net yaptığı halde atanamayan öğretmen adayı ve benzer durumda bulunanların. Bu mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çalışma düşünülmekte midir?” şeklindeki sorunun yanıtlanmasını da istedi.

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim kurullarının öğretmen ihtiyaçlarının Bakanlıklarına kullanım izni verilen öğretmen kadroları çerçevesinde karşılandığını belirtti.

1 EYLÜL’DE ATAMA YAPILACAK 

Kontenjanların ise öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen ve kalkınmada birinci derecede öncelikli yöreler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlarda illerin doluluk oranları dikkate alınarak belirlendiğini anlatan Bakan Mahmut Özer, ayrıca Bakanlıklarına bağlı eğitim kuramlarına 1 Eylül 2022 tarihinde sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

KPSS PUANINA GÖRE 

Milli Eğitim Bakanı Özer, açıklamasında, “Sözleşmeli öğretmen atamaları, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesine göre; Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katma kadar aday arasından Bakanlığımız tarafından yapılan sözlü sınav başarı sırasına göre yapılmaktadır” ifadelerini kullandı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, binlerce mezun öğretmenin atama beklediğini ve yeterli atama yapılmadığını belirterek, “Öğretmenler sözleşmeli, kadrolu, geçici, vekil, ücretli gibi tanımlamalarla görevlendirildiğini ve tüm öğretmenlerin kadrolu olması gerektiğini ifade etti. Gürer, “Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere  düşük  ücret vererek sorunlar artacağını görmelidir. Öğretmenleri ayrıştırmak değil öğretmenin çalışma koşulları ve hak ettiği ücreti öğretmene vermek gereklidir. Ayrıca atama sayıları beklentileri karşılamalıdır” dedi.

Bunları da Okuyabilirsiniz

“KADINA YÖNELİK ÖRTÜLÜ VE AÇIK HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Adana İl Başkanı Ebubekir Yıldırım “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir