Zeydan Karalar, “2023 bizim için bir başka gurur yılı.”

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü, kentin bir çok noktasında kutlandı. Sabah saatlerinde Büyüksaat’te bayrak çekme töreni gerçekleştirildi. Ardından Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Çelenk töreninin ardından sivil ve askeri erkan yürüyerek Uğur Mumcu Meydanı’na geçti. Burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Vali Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar vatandaşların 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutladı.

 Törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “101 yıldır biriz, 100 yıldır özgürüz” diyerek hem 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutladı hem de 2023’te Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacak olmasına vurgu yaptı.

CUMHURİYETİN 100. YILINI BAŞKA BİR HEYECANLA KUTLAYACAĞIZ

Başkan Zeydan Karalar, “Bu günleri bize bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, yiğit, kahraman Adanalı atalarımıza minnettarlıklarımızı iletiyorum, onları saygı ve rahmetle anıyorum. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. 2023 bizim için başka bir gurur yılı. Cumhuriyetimizin 100. yılını inşallah ayrı bir heyecanla kutlayacağız” dedi.

“BİZİM İÇİN HER ŞEY YENİ BAŞLIYOR.”

Birinci Dünya Savaşı sonunda, Alman Liman Von Sanders’in görevi devrederken, “Bizim için her şey bitti, yenildik” demesine karşılık Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bizim için her şey yeni başlıyor. Ulusumuz bir kurtuluş mücadelesi başlatacak” sözlerini anımsatan Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Bilindiği gibi Mustafa Kemal Atatürk 11 gün Adana’da kalır ve çeşitli toplantılar yapar. Böylece onda, daha sonra dile getireceği gibi; Kurtuluş Savaşı’nın verilebileceğine dair his uyanır.  Bunu da zaten daha sonra Adana’yı ziyaretinde, “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” diyerek duyurmuştur.

ADANA’DAKİ ZAFERLER TBMM’NİN TANINMASINI DA BERABERİNDE GETİRDİ

Adana’da Fransız Ordusu ve Ermenilerce halka zulmedildiğini ifade eden Başkan Zeydan Karalar, “Mustafa Kemal Atatürk, kuvvetleri toparlamak için bölgeye komutan gönderir ve işgale karşı milli mücadele başlar. Kozan’da, Pozantı’da ve kentin dört bir yanında önemli direniş olur, mücadele verilir. Ermeniler ve Fransızlar mağlup edilir.

Barış isteklerinde bulunurlar. Böylece Adana, Mustafa Kemal Atatürk’te milli mücadele hissinin oluşmasını sağlayan şehir olma özelliğine, direniş ve zaferlerle, TBMM’nin tanınmasına öncülük eden şehir olma özelliğini de ekler. O nedenle Adana kurtuluş ve kuruluş kentidir” dedi.

RAHMET, MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUZ

Başkan Zeydan Karalar sözlerini; “Bizi bugüne getiren, bu yüce vatanı bize bahşeden, öncelikle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, yiğit kahraman atalarımıza, bütün şehit ve gazilerimize minnet borcumuz var. Onları rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz” diyerek noktaladı.

5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı’nda ayrıca 5 Ocak Anıtı’nda tören düzenlendi, kentteki şehitlikler ziyaret edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Garnizon Komutanı’na şükran ziyaretinde bulundu.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Boynu Bükük Öldüler’e önemli ödül

Adana BŞB Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği “Boynu Bükük Öldüler” oyunu Yılın Projesi Ödülü’ne layık görüldü. Yılmaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir